27 Eylül 2019 17:06

İzmir'de HDP'nin kayyuma karşı nöbeti üçüncü gününde

HDP'nin kayyumlara karşı İzmir'de başlattığı demokrasi nöbeti 3. gününü tamamladı. Nöbete katılanlar ve destek vermeye gelenler yine polis çemberi içine alındı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

HDP'nin kayyuma karşı İzmir'deki Demokrasi Nöbeti 3. gününde de polis ablukası altında gerçekleşti. Demokrasi nöbetine HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Ayşe Sürücü, Şevin Coşkun, Habip Eksik, Musa Piroğlu ve Mahmut Toğrul katılırken CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İzmir yönetimi de desteğe geldi.

"Kayyuma karşı omuz omuza, direne direne kazanacağız" sloganlarının atıldığı nöbette, basın açıklamasını İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu yaptı. Piroğlu, "İstanbul'daki depremde nelerin olduğunu gördük. Güvenli toplanma alanlarının tamamı yağmalanmış. Dünden bugüne öğrendik ki depreme karşı önlem araçlarının hiçbiri alınmamış. Eğer belediye başkanınız AKP'li değil CHP'li ise depremde bile sesini duymayacaksınız, yandaş medya kimseye doğru bilgi vermez" diyerek bu kayyumun bunların üstünü örtmek için var olduğunu söyledi.

"KİMSE GERÇEKLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTEMEZ"

Diyarbakır'da kayyuma karşı oy verenlerle İstanbul'da AKP'ye karşı oy verenlerin arasında farkı olmadığını söyleyen Piroğlu, "Karşımızdaki firavun aynı. Bizi ablukaya alarak kimse bu gerçeklerin üzerini örtemez. HDP ve onun milletvekilleri sonuna kadar Saray'a karşı mücadeleyi sürdürecek, bu sömürü düzeni bitene kadar diz çökmeyeceğiz" dedi.

"BAŞKANLAR GÖREVİNE İADE EDİLSİN"

Demokrasi nöbetine destek vermeye gelen CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da "Bu bir insan hakları, demokrasi, barış ve kardeşlik sorunu olduğundan buradaki arkadaşlarımla bir ömür birlikte bu topraklarda eşitlik, özgürlük, demokrasi, barış mücadelesi verdik. Türkiye'deki direnişlerde, iş kazalarında bu arkadaşlarımız hep yanımızdaydı. Dolayısıyla bugün de demokrasi nöbeti başlatan arkadaşlarımızın yanındayız. Biz aslında yapılan seçimlerde hakları gasbedilen belediye başkanlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Bir an önce bu utanç verici davranıştan geri dönülerek belediye başkanlarımız görevlerine iade edilmelidir" diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da "Demokrasi Nöbeti" abluka altına alındı, 5 kişi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Adana'da kadın cinayeti: 19 yaşındaki genç kadın öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa