25 Eylül 2019 11:56

Özer Akdemir: 1,5 yıl önceki bir paylaşımdan suç uydurma çabası söz konusu

Evrensel İzmir Temsilcisi Özer Akdemir sosyal medya paylaşımı nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi. Akdemir’e destek açıklamaları da geldi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Evrensel İzmir Temsilcisi Özer Akdemir sosyal medya paylaşımları ile ilgili İzmir Güvenlik Şube Müdürlüğünde ifade verdi. Akdemir’e “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlaması yöneltildiğini belirten Avukat Hasan Hüseyin Evin “Akdemir’in şüpheli olarak ifadesinin alınması hukuka aykırıdır” dedi. Soruşturmaya ilişkin “Ekoloji hareketine mesaj veriliyor” diyen çevre örgütleri de tepki gösterdi.

SUÇ UYDURMA ÇABASI

Geçtiğimiz günlerde İzmir Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğünden aranarak bir sosyal medya paylaşımına dair hakkında ihbar olduğu gerekçesiyle ifadeye çağrılan Akdemir, avukatları ile birlikte ifade verdi. Söz konusu paylaşımının Urfa’nın Suruç ilçesinde 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında AKP Milletvekili Halil İbrahim Yıldız’ın silahlı kişilerle birlikte okulları gezerek oy topladığını gösteren görüntülere dair attığı bir tweet olduğunu belirten Akdemir, “Anlaşılan o ki 1,5 yıl önceki bir tweetten suç uydurma çabası söz konusu” dedi.

‘AKDEMİR’İN ŞÜPHELİ YAPILMASI HUKUKA AYKIRIDIR’

İfadesinde seçim günü Suruç ilçesinde yaşanan görüntülerin açıkça bir hukuksuzluğu ortaya koyduğunu belirten Akdemir, “Bir gazeteci olarak hukuka aykırı olan ve suç oluşturan görüntülerle ilgili paylaşımı gereğinin yapılması için ilgililere Emniyet Genel Müdürlüğü, CHP Genel Merkezi ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’yi etiketleyerek attım. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ediyor olsam EGM’yi neden etiketleyeyim?” diye sordu. Akdemir’in Avukatı Hasan Hüseyin Evin ise “Bu olayda Akdemir’in şüpheli olarak ifadesinin alınması hukuka aykırıdır. Ancak ihbar eden veya müşteki sıfatı olabilir. Paylaşım suç ihbarı ve ifade özgürlüğünün kullanımı niteliğindedir” dedi.

EKOLOJİ BİRLİĞİ: EKOLOJİ HAREKETİNE GÖZDAĞI

Akdemir’e açılan soruşturmaya çeşitli ekoloji örgütleri de tepki gösterdi. Ekoloji Birliği yaptığı yazılı açıklamada Akdemir’e açılan soruşturmayı kınadı. Yıllardır çevre gazeteciliği yaparak, ülkenin dört bir yanında havasına, suyuna, toprağına, dağına, kültürüne sahip çıkmaya çalışan yurttaşların sesini duyuran Akdemir’in, aynı zamanda ekoloji mücadelesinin örgütlenmesi için emek verdiğini belirten Ekoloji Birliği, “Ekoloji mücadelesinin Kaz Dağı’ndaki doğa katliamının görüntüleri ile kamuoyunun gündemine oturduğu, Aydın’da, Murat Dağı’nda, Hasankeyf’te yapılmak istenen talana karşı sesini yükselttiği bir dönemde Akdemir’e yönelik başlatılan bu soruşturmayı manidar buluyoruz. Ekoloji Birliği olarak Yürütme Kurulu Üyemiz Akdemir’e açılan soruşturmayı 26 Ekim’de Ankara’da emek ve demokrasi güçleri ile birlikte ülkenin dört bir yanından gelecek olan çevre direnişleri ile birlikte yapacağımız Büyük Ekoloji Mitingi’nden duyulan rahatsızlığa yönelik bir mesaj olarak da görüyor, dolayısıyla ekoloji hareketine bir gözdağı olarak değerlendiriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

EGEÇEP de yaptığı açıklama “Yürütme Kurulu Üyemiz Akdemir’e yönelik başlatılan soruşturmanın Türkiye ekoloji hareketine, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik bir mesaj olarak değerlendiriyor ve kınıyoruz” dedi.

Aydın Çevre ve Kültür Platformu Başkanı Mehmet Vergili ise “Binlerce çevre mağdurunun ve mazlumun yanında olan arkadaşımız Özer Akdemir’in binlerce yurttaş olarak biz de yanındayız” ifadelerini kullandı. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ford workers: Time for unity not lambasting!

SONRAKİ HABER

"Ucuz alışveriş için pazara akşam gidin" diyen Diyanet lüks içinde yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...