25 Eylül 2019 09:16

Eğitim Sen: Ceren Damar davasının takipçisi olacağız

Eğitim Sen, Akademisyen Ceren Damar’ın öğrencisi tarafından öldürülmesine ilişkin davanın takipçisi olacağını açıkladı.

Fotoğraf: Eğitim Sen

Paylaş

Eğitim Sen, Çankaya Üniversitesinde kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar’ın 27 Eylül Cuma günü Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşmasına katılmaya ve takipçisi olmaya çağırdı.

Konuya ilişkin genel merkez binasında açıklama yapan Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Şube Kadın Sekreteri Burcu Sarı, “Araştırma görevlisi bir kadın kopya çeken bir ‘erkek öğrenci’ hakkında görevinin gereklerini yerine getirdiği için katledildi. Çünkü Ceren Damar bir kadındı, tehdidin ya da şiddetin hedefi haline gelebilmesi bu topraklarda olağandı” dedi. Sarı, birçok alanda olduğu gibi üniversitelerdeki şiddet vakalarının sorumluluğunun şiddetin failinde, erkek egemen kapitalist sistemde, çalışma rejiminde, eğitim politikalarında değil, emekçilerin tutum ve davranışlarında arandığını belirtti.

Damar’ın güvencesiz istihdamın tam merkezinde, akademik özgürlükleri değil, “müşteri her zaman haklıdır” düşüncesini kendisine ilke edinen bir yükseköğretim sistemi içinde olduğunu belirten Sarı, “Bu yüzden sorunun çözümünü daha fazla güvenlikçi politikalarda buldular. Böylece eril şiddeti besleyen dinamiklerle yüz yüze gelmemiş oldular. Çünkü şiddet sorununu çok boyutlu ele alsalar kendileriyle yüzleşmek zorunda olduklarının hep farkında oldular” dedi. Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesinde 27 Eylül Cuma günü yapılacak ilk duruşmaya katılım çağrısı yapan Sarı, “Ceren Damar davasında gerçek adaletin tecelli etmesi için, akademisyenin en temel ilkelerinin nasıl yok sayıldığının görülmesi için, failin suçunun nasıl basitleştirilmek istendiğini teşhir edilmesi için davanın takipçisi olacağız” dedi.

“DAVA KATLİAMIN ARDINDAKİ İKTİDAR İLİŞKİLERİNİ GÖSTERECEK”

Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversite Şubesi de Ceren Damar davasının takipçisi olacaklarını ifade etti. Çankaya Üniversitesinin 'Toplumların bu tarz şiddet eğilimlerinin, ancak uzlaşma kültürünü ilke edinmiş idealist eğitimcilerle çözülebileceğine inanıyoruz' açıklamasını hatırlatan Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversite Şube Sekreteri Arzu Acar, "Hâlbuki Ceren Damar Şenel, tam da hakkı olmayanı kendine hak görenlerle uzlaşmamayı, doğru bildiğini yaparken tehditlere boyun eğmemeyi, akademinin etik ilkelerini kendisine rehber edinmeyi istemişti" dedi.

Acar,  Ceren Damar’ın davasını gerçek adaletin tecelli etmesi için, bu katliamın ardındaki iktidar ilişkilerinin gün yüzüne çıkması için davanın takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Şubesi de Ceren Damar’ın katledilmesine ilişkin açılan davanın takipçisi olacaklarını duyurdu. Açıklamada, “Kadına yönelik tacize, tecavüze, şiddete, kadın cinayetlerine dur demek, toplumsal cinsiyet eşitliğini var etmek ve insan, toplum, doğa yararına üniversite mücadelesini yükseltmek bizlerin kararlı duruşuyla mümkün olacaktır” denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

2 çocuğa istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan kişiye beraat

SONRAKİ HABER

“İçişleri Bakanlığı kayıp çocuk sayısını gizliyor”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...