23 Eylül 2019 15:18

Gazeteci Kibriye Evren'in yargılandığı davada karar bekleniyor

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde 11 aydır tutuklu bulunan Gazeteci Kibriye Evren hakkında 20 yıla kadar hapis talebiyle açılan davanın yarın görülecek duruşmasında karar çıkması bekleniyor. 

Fotoğraf: MA

Paylaş

Diyarbakır merkezli 9 ilde “KCK/Türkiye Masası” adıyla yürütülen soruşturma kapsamında 9 Ekim 2018'de gazeteci ve siyasetçilerin de aralarında bulunduğu 142 kişiyle birlikte gözaltına alınarak tutuklanan Gazeteci Kibriye Evren hakkında “terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın duruşması yarın Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. 

SAVCI HAPİS CEZASI TALEP ETTİ

Savcı, davanın 4'üncü duruşmasında verdiği esas hakkındaki mütalaasında, Evren’in 20 yıl hapisle cezalandırılmasını istedi. Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesinde 18 Temmuz’da görülen duruşmaya katılarak savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma yapan Evren, kadının olduğu her yerin gazetecilik alanı olduğunu belirterek, yıllardır kadına dair haberler yaptığını, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklu olduğunu kaydetmişti. 

"GİZLİ TANIK DA GAZETECİ DİYE BEYAN VERİYOR"

Müvekkilinin yargılanmasına neden olan iddianamenin temelinin gizli tanık ve yurt dışına giriş çıkışlar olduğuna dikkat çeken avukat Resul Tamur, yargılamanın başından beri iki gizli tanığın beyanlarının bir bütün olarak dosya arasına alınmasını istediklerini, gizli tanıkların bile Evren hakkında gazeteci diye beyanda bulunduğunu ve tahliyesine karar verilmesini talep etti.

Yarın görülecek duruşmada mahkeme heyetinin, gazeteci Evren hakkında karar vermesi bekleniyor. (Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kişiye özel ‘güvenlik bölgesi’: Leyla Güven'in köy ziyareti jandarmalarca engellendi

SONRAKİ HABER

TÜİK: En zengin İstanbul en yoksul da İstanbul

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...