23 Eylül 2019 07:05

HDP kayyumlara karşı başlatılan nöbet eylemlerini İstanbul ve İzmir’e taşıyacak

HDP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında, Diyarbakır'da devam eden demokrasi nöbetinin İstanbul ve İzmir'e taşınması kararı alındı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

HDP MYK, Diyarbakır, Van ve Mardin’de başlatılan “Demokrasi Nöbetlerini” İstanbul ve İzmir’e taşıma kararı aldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli başkanlığında süren Parti Meclisi (PM) toplantısı ardından dün Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı da gerçekleştirildi.

MYK’nin temel gündeminde, kayyumlar, demokrasi ittifakı, yargı paketi, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkındaki tutuklama kararı vardı.

“HDP’de Kenetlenelim” sloganıyla kayyumlara karşı imza kampanyası kararı alınan MYK’de, İzmir ve İstanbul’da “Demokrasi Nöbetleri” başlatılması kararı da alındı. Eylemlerin bu hafta içerisinde başlatılması bekleniyor.

YARGI PAKETİ

İktidarın HDP dışındaki siyasi partilere sunduğu “Yargı Paketi” de MYK’nin gündemindeydi. MYK Üyeleri, AKP’nin her dönem “reform” adı altında gündem yarattığı ve beklentilerin tam tersine bir pratik sağlandığına işaret etti.

HDP buna karşı, daha önce hazırladıkları ve birçok demokratik kitle örgütüyle paylaştıkları “Yol Temizliği Strateji Belgesi”ni Meclis’te gündem haline getirecek.

Eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın Kobanê eylemleriyle ilgili yeniden tutuklanması kararı da MYK’de “ikinci siyasi komplo” olarak yorumlandı. MYK’de bu konudaki gerçeklerin toplumla buluşması için çalışma yapılması, kitle örgütlerine bilgilendirme yapılması gerektiği belirtildi. (MA)

ÖNCEKİ HABER

Metris cezaevindeki hasta tutukluların gerekli bakımı yapılmıyor

SONRAKİ HABER

Deniz Feneri davasında beraat kararı veren hakimler, başka davadan dolayı ihraç edild

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa