20 Eylül 2019 08:58

Esma Yılmaz'ın denetimli serbestlik başvurusu kabul edildi: Arin bebek artık özgür

Esma Yılmaz’ın infaz hakimliğine yaptığı denetimli serbestlik başvurusu 24 ay sonra kabul edildi. Arin bebek ve annesi cezaevinden çıkacak.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Mardin Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 26 aylık astım hastası bebeği Arin ile kalan Esma Yılmaz’ın infaz hakimliğine yaptığı denetimli serbestlik başvurusu 2 yıl sonra kabul edildi. Arin ve annesi bugün cezaevinden çıkacak.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre, annesi Esma Yılmaz ile birlikte henüz iki aylıkken cezaevine giren Arin bebek, 24 ay sonra hapishaneden çıkacak. Yılmaz, daha önce 3 defa infaz hakimliğine denetimli serbestlik başvurusunda bulunmuş ve reddedilmişti. Yılmaz, süreci Anayasa Mahkemesine (AYM) taşımıştı. AYM, henüz dosya ile ilgili karar vermedi.

Esma Yılmaz’ın avukatı Güler Kılıç Polat, müvekkilinin "terör örgütüne yardım" suçunu işlediği iddiasıyla 4 yıl hapis cezası aldığını belirterek "Defalarca yaptığımız başvurularda ve hâlâ AYM’de olan dosyamızda; 0-6 yaş grubunda üstelik hasta çocuğu olan Esma Yılmaz’ın bir yıl önce tahliye edilmesi gerekiyordu. Denetimli serbestlik yasasına göre koşullu salıverilmesine 2 yıl süre kala yararlanır. Bir yıldır hukuka aykırı bir şekilde tutulan Esma Yılmaz koşullu salıverilmesine 1 yıl kala denetimli serbestlik şartı ile tahliye edilecek" diye konuştu.

BABA YILMAZ: ARİN BİZİ TANIMIYOR

Baba Mihdi Yılmaz ise zorlu bir süreçten geçtiklerini dile getirerek şunları söyledi:

"Arin astım hastası olduğu için arada alıp ben doktora götürüp geri annesine veriyordum. Arin şuan 26 aylık ama beni ve kardeşlerini tanımıyor. Bana ‘abi’ diyor. 24 ay boyunca yaşadıklarımızı anlatmak gerçekten çok zor, yaşamak lazım. Konuşurken bile tüylerim diken diken oluyor. Bizim Arin’in dışında 3 çocuğumuz daha var. En büyüğü 13 yaşında. 26 ay boyunca onlarda Arin’i bir hayal gibi sevdiler. Şu anda da Arin’i 10 gün erken aldım, yanımda. Ailesini tanımıyor, annesini istiyor. Bana abi diyor. Yarına nasıl kavuşacağız bilmiyorum. Çocuklar ‘yarın annemiz çıkacak’ diyerek bugün okula gitmediler. Çocuklarım yeniden doğmuş gibiler çok mutlular" (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sabahat Akkiraz'ın Ankara'da vereceği konser Valilik tarafından yasaklandı

SONRAKİ HABER

HDP’nin 4. Olağan Kongresinde Parti Meclisinde yüzde 80 değişiklik yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...