17 Eylül 2019 14:36

Sular altında bırakılmak istenen Hasankeyf’te mezarlar da taşınıyor

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılmak istenilen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’te mezar taşıma işlemlerine hız verildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Sular altında bırakılacak olan Hasankeyf’te mezar taşıma işlemleri devam ediyor. Kepçenin mezarlara her vurduğunda yüreğinin yandığını söyleyen Nezahat Yılmaz, “Ölülerimizin bile huzur içinde yatmasına izin vermediler” dedi.

Yapımına devam edilen Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılmak istenilen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’te taşıma işlemleri devam ediyor. Batman Valiliği’nin yaptığı resmi açıklamaya göre 8 Ekim’de giriş ve çıkışları yasaklanacak olan Hasankeyf’te mezar taşıma işlemlerine de hız verildi. Hasankeyf ilçesinin karşısında bulunan Kesmeköprü’nün de (Serê Pirê) sular altında kalacak olmasından kaynaklı oradaki mezarlar da taşınıyor. Bugüne kadar 500 mezarın taşındığı belirtilirken, kimsesiz mezarlar ve başvuru yapmayan ailelerin mezarlarının ise taşınmayacağı öğrenildi.

MA’dan Metin Yoksu’nun haberine göre; mezarların görevliler tarafından açılması ile birlikte ailelerin hüzünlü bakışları arasında kemikler, tabutlara konularak yeni yerleşim yerinde bulunan mezarlığa götürüldü.

"ÖLÜLERİMİZİN HUZURUNU DA KAÇIRDILAR"

Geçtiğimiz aylarda taşınan İmam Abdullah Zaviyesi’nin hemen yanı başında bulunan mezarların taşımasını yakından takip eden Nezahat Yılmaz, “Burada ölülerimizin bile huzur içinde yatmasına izin vermediler” diyerek zorla göçe dikkat çekti. Yılmaz, annesi Şerife Dezen’in iki yıl önce, teyzesi Fatma Topkan’ın ise 10 yıl önce yaşamını yitirdiğini anlatarak, “Annem ve teyzem iki kız kardeşti. Kimseleri yoktu. Yaklaşık 50 yıl bu topraklarda yaşadılar. Şimdi ikisini birbirinden ayırmak istemedik. Onların su altında kalmasını istemedik. Onlar burada İmam Abdullah ile birlikte huzur içinde yatıyorlardı. Hem İmam Abdullah hem annem ikisi de burada huzurluydu” dedi.

"BU TOPRAKLARDA YAŞAMAK İSTİYORUM"

Hasankeyf’te huzurun yok edildiğini ve yeni yerleşkeye gitmek istemedikleri halde zorla götürüldüklerini belirten Yılmaz, “Yapacak bir şeyimiz yok. Zorla bizi yurdumuzdan ettiler” dedi. Her şeye rağmen Hasankeyf’te halen yaşanabileceğini ifade eden Yılmaz, “Bu topraklarda yaşamak istiyorum” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Taraf gazetesi muhabiri Hüseyin Özkaya’ya 7,5 yıl hapis cezası

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...