17 Eylül 2019 12:57

Diyarbakır’da kayyum eylemleri 30. gününü geride bıraktı

Diyarbakır'da kayyumlara karşı süren oturma eyleminin 30. gününde konuşan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, "Faşizminiz yenilecek, yeneceğiz. Bu halkın mücadelesini bitiremezsiniz" dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Diyarbakır’da kayyumlara tepki devam ederken Kulp Belediyesi’ne de kayyum atandı. Kulp Belediye Eş Başkanı Mehmet Fatih Taş ve ile Fatma Ay tutuklandı. Diyarbakır'da duruma tepki gösteren yurttaşlar her gün olduğu bugün de tepkilerini dile getirmek için Lise Caddesinde toplandı. Oturma eylemine HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP il yöneticileri, Kürdistani İttifak Parti temsilcileri, Amed Kürt Yazarları da katıldı.

CEYLAN: KULP OLAYI ÜZERİDEN HDP KRİMİNALİZE EDİLİYOR

Açıklamada konuşan HDP İl Eş Başkanı Zeyat Ceylan, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin ardından Kulp Belediyesine de kayyum atanmasına tepki göstererek "Kulp olayı üzerinden HDP’yi karalamaya çalışıyorlar. Kirli kayyum politikasıyla HDP’yi kriminalize etmek istiyorlar. Kulp olayı araştırılmalı halk ile paylaşılmalı” dedi.

KOÇYİĞİT: DEMOKRASİ MÜCADELESİ YÜRÜTENLERİ HAFİFE ALIYORSUNUZ

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise iktidarın siyaseten tükendiğini ve Kürtleri yok sayma dışında argümanı kalmadığını ifade ederek “Tükenmiş, her şeyini kaybetmiş, bu ülke halklarına söyleyecek bir sözü olmayan, Kürtlerin yok oluşu dışında bir şeyi olmayan AKP-MHP faşizmi bu iradeyle gidecektir. 90’larda da katlettiniz, köylerimizi boşaltınız. Yetmedi boyunlarına basarak milletvekillerimizi cezaevlerine gönderdiniz. Yine buradayız. Siz demokrasi ve barış mücadelesi yürütenleri hafife alıyorsunuz. Askere polise dayanan bu faşizminiz yenilecek, yeneceğiz. Bu halkın iradesine el koyamaz, mücadelesini bitiremezsiniz” diye konuştı.

HDP İl binası önünde bekleyen annelere ilişkin konuşan Koçyiğit, “Günlerdir anneler il binamızda oturuyor. Gelin içeri sizi dinleyelim. Çözüm bulalım. Peki bırakıyorlar mı? Polis ablukasında aileleri oturtup meşruiyet devşirmeye çalışıyorlar. Barış Annelerimiz AKP il binası oturmak istedi. Peki ne oldu? Gözaltına alındılar. Hani anneler kutsaldı? Kulp’ta patlama oldu. Havuz medyası "HDP yaptı" dedi. Ardından eş başkanlar tutuklandı ve yerlerine kayyum atandı. Siz kayyum atayınca Kulplular, AKP’li mi oldu sanıyorsunuz. AKP’ye oy verenler bu siyasi darbeden dolayı boynu büküktür. AKP'ye oy verenler yurttaşlara sesleniyorum; Tek çözüm birleşip bu faşizmi yıkmak” ifadelerini kullandı. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hakkari Valiliği, 30 gün süre ile kentte eylem ve etkinlik yapılmasını yasakladı

SONRAKİ HABER

Putin ve Macron Suriye'yi görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa