17 Eylül 2019 09:17
Son Güncellenme Tarihi: 17 Eylül 2019 15:11

Tutuklanan Kulp Belediye Eş Başkanları görevden alındı, yerlerine kayyum atandı

HDP'li Kulp Belediye Başkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay, ilçedeki saldırıya ilişkin soruşturma kapsamında tutuklandı. Taş ve Ay'ın yerine Kulp Kaymakamı Mustafa Gözlet kayyum olarak atandı.

Kulp Belediye Eş Başkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay | Fotoğraflar: MA

Paylaş

Diyarbakır'ın Kulp İlçe Belediye Eş Başkanı HDP'li Mehmet Fatih Taş 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 10 kişinin de yaralandığı saldırıya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmasının ardından İçişleri Bakanlığınca görevden alındı. Eş Başkanlar Fatih Taş ve Fatma Ay'ın yerine Kulp Kaymakamı Mustafa Gözlet kayyum olarak atandı.

Konuya ilişkin Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş, 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçları kapsamında hakkında devam eden 5 ayrı soruşturma ve 1 kovuşturma ile 12 Eylül 2019 tarihinde Ağaçkorur Mahallesi'nde 7 vatandaşımızın şehit olması ile sonuçlanan hain terör saldırısı üzerine Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'Silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapmak, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma' suçlarını esas olarak başlattığı soruşturma sürecinde Kulp Sulh Ceza Hâkimliği'nin 16 Eylül 2019 tarihli kararı ile tutuklanmış olması göz önünde bulundurularak Anayasa'nın 127'nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47'nci maddelerine istinaden Bakanlığımızın 16 Eylül 2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığımız tarafından görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanunu'nun 45'inci maddesi uyarınca yine Belediye Kanunu'nun 46'ncı maddesi kapsamında Kulp Kaymakamı Mustafa Gözlet Kulp Belediye Başkan Vekili olarak valiliğimizce görevlendirilmiştir."

KAYMAKAM GÖZLET GÖREVE BAŞLADI

Taş'ın yerine görevlendirilen Kulp Kaymakamı Mehmet Gözlet göreve başladı. Sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığınca yapılan görevlendirilmenin ardından Kulp Belediyesine gelen Kaymakam Gözlet başkanlık katına çıkarak göreve başladı.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde yaşanan saldırıya ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan, HDP'li Kulp Belediye Eş Başkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay HDP İlçe Başkanı Abidin Karaman, Kulp Belediyesi Fen İşleri Müdürü Şener Aktaş, Mehmet Emin Ay dün tutuklanmıştı.

Daha önce de Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanları görevden alınarak, yerlerine il valileri kayyum olarak atanmıştı. (HABER MERKEZİ)


HDP: YAŞANANLAR HALK İRADESİNE DARBENİN DEVAMI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel BaşkanYardımcısı Salim Kaplan, Kulp Belediyesi’ne kayyum atanmasına ilişkin yayınladığı açıklamada, “Yaşananlar uzun süredir halk iradesine karşı geliştirilen siyasi darbenin devamıdır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, Diyarbakır’a bağlı Kulp Belediyesine kayyum atanmasına ilişkin açıklama yayınladı.

Kaplan, Kulp’ta yaşanan patlamanın ardından iktidar medyasının hedef göstermesiyle HDP’li Kulp Belediye Eş Başkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay ile 3 HDP üyesinin tutuklandığını dile getirdi.

Hiçbir somut delil bulunmadığı halde medyanın hedef göstermesi sonucu 5 HDP’linin tutuklandığını ve belediyeye kayyum atandığını ifade eden Kaplan, “Seçim yolu ile kazanamadığı belediyeleri gasp eden iktidar ve İçişleri Bakanlığı, halkın iradesini ve hukuku tanımadığını bir kez daha ortaya koymuştur. Yaşananlar uzun süredir halk iradesine karşı geliştirilen siyasi darbenin devamıdır” dedi. Kaplan, seçilmişlerin itibarlarını yok sayan bu tür uygulamaların bir an önce sona erdirilmesini isteyerek halk iradesine yönelik tüm saldırılara karşı sivil toplum örgütlerine, meslek odalarına ve diğer kurumlara duyarlılık çağrısında bulundu. Hukuka ve demokrasiye aykırı bu kararların kabul edilemeyeceğini ifade eden Kaplan, “Bu atamalar iptal edilip, Belediye Eş Başkanlarımız görevlerine iade edilene kadar haklı ve meşru mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD'den yeni ses kaydı iddiası: SDG kamplarına saldırı tehdidi

SONRAKİ HABER

Fırat’ın doğusuna operasyonda 5. gün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa