15 Eylül 2019 15:27

EYT’liler Adana’da buluştu: Açlık sınırının altında maaş hak mı, adalet mi?

Emeklilikte yaşa takılanlar, mağduriyetlerini giderecek yasa talebiyle ikinci kez Adana’da bir araya geldi, aylık bağlama oranlarının düşük olmasına tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Daha önce çeşitli buluşmalar ve mitingler düzenleyerek taleplerini hükümete duyurmaya çalışan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) Adana’da mağduriyetlerini giderecek yasa talebi için bir kez daha bir araya geldi. İşçilerden Taşkın Can, prim ödedikçe emekli maaşlarının düştüğüne dikkat çekerek “Bu hak mı, hukuk mu, Adalet mi?” diye sordu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ‘EYT yasası’ için Adana’da ikinci kez bir araya geldi. Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin çağrısı ile gerçekleşen etkinliğe emeklilikte yaşa takılmış yüzlerce vatandaşın yanı sıra KESK’e bağlı sendikalar, DİSK Emekli Sen, Adana Tabip Odası, Gıda Mühendisleri Odası, CHP ve İYİ Parti ile CHP Milletvekilleri Ayhan Barut ve Burhanettin Bulut, İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin katıldı.

“EMEKLİ OLSAM ALACAĞIM MAAŞ BİN, BİN 200 LİRA ARASI”

Toplantıda kürsüden söz alarak yaşadıkları sorunları anlatan EYT’liler, aylık bağlanma oranının (ABO) düşük olmasına tepki gösterdi. EYT’liler, emekli olmaları durumunda aylıkların da düşük olacağını vurguladı.

Konuşmasına “Ben bir işçiyim” diye başlayan Taşkın Can, milyonlarca işçinin yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı:

“Asgari ücretle çalışan, her girdiği işte çıkarılma korkusu yaşayan bir işçiyim. Emeğimin hakkını istiyorum. Emekli olsam alacağım maaş bin lira ila bin 200 lira arası. Açlık sınırının 2 bin 400 lira olduğu ülkemizde bu hak mı hukuk mu, adalet mi?”

“2,5 YILDIR İŞSİZİM”

Etkinliğin sunuculuğunu yapan Ali Ulutaş, 5 bin prim primi ve senelerini çoktan doldurmalarına rağmen emekli olamadıklarını, prim yatırmaya devam ettikleri durumunda alacakları aylıkların sürekli düşeceğini belirterek “Bunun için 2,5 yıldır işsizim” dedi.

EYTSYDD adına basın açıklamasını okuyan Cengiz Yıldız, dünyanın hiçbir yerinde yasanın geriye işletildi bir ülke olmadığını belirterek “Halkı yoksulluğa, sefalete, işsizliğe terk eden de siyasetçilerdir. Bizim mağduriyetimizi siyasiler yarattı, yine siyasiler çözmeli” dedi.

“NE YASA HAZIRLIYORLAR NE BİZİM TASARIMIZA DESTEK VERİYORLAR”

Etkinlikte konuşan İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun ve CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut da emeklilikte yaşa takılanların çözümü için meclise verdikleri yasa tekliflerinin iktidar partisi ve MHP tarafından reddedildiğini hatırlattı. Ergun, “İktidar partisi yasa tasarısı hazırlasın destekleyelim. Ama ne hazırlıyorlar ne bizim tasarımıza destek veriyorlar” diye konuştu.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, ülke ekonomisinin içinde bulunduğu duruma dikkat çekerek “İğneden ipliğe her şeye zam gelirken yiğit kuru soğana muhtaç olmuş, çiftçi ürettiğinden kazanamıyor, esnaf siftahsız dükkan kapatıyor, gençler işsiz, fabrikalar kapanıyor, emeklisinden memuruna, işçisinden köylüsüne herkes için yangın yerine dönen bu ülkede bir de 1999’da çıkan yasa ile prim ve gün sayısını fazlasıyla yerine getiren milyonlarca insan mağdur ediliyor” dedi.

15 Şubat’ta son meclis teklifini gündeme getirdiklerini ifade eden Barut, “Bir insanın her hangi bir coğrafyada dünyaya gelmesi kader olabilir ama toplumsal düzen içerisinde elinden alınan haklar asla kader değildir. EYT’lilerin yaşadığı mağduriyet de değil EYT’lilerin yaşadığı mahkumiyettir” dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kafede otururken başına yorgun mermi isabet eden Mesut Albayrak ağır yaralandı

SONRAKİ HABER

Dünya Turu | Hindistan’da kadınlar, çocuklarına eşitliği öğretiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...