12 Eylül 2019 16:44

Kaz Dağları'ndaki talanda payı olan yerli şirketleri teşhir ettiler

Kaz Dağları'nda ekolojik yıkıma karşı nöbet tutan yurttaşlar, talanda payı olan CH Makine Mühendislik Madencilik, Çiftay İnşaat, Çan Beton ve 18 Mart Özel Güvenlik Hizmetlerini teşhir etti.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Kanada merkezli Alamos Gold şirketi öncülüğünde Kaz Dağları'nda yapılmak istenen siyanürlü altın arama faaliyetlerine karşı nöbette olan yurttaşlar, talanda payı olan yerli şirketleri teşhir etti.

Kanadalı altın arama şirketi Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından Kaz Dağları'nda faaliyete başlatılmak istenen altın madeni projesine karşı bölgede yaşayanların ve yaşam alanı savunucularının Kirazlı'daki Balaban mevkiinde başlatmış olduğu "Su ve Vicdan Nöbeti" 49'uncu gününde devam ediyor. Nöbeti bugün de kent merkezinden ve çevre kentlerden gelen onlarca yurttaş ziyaret etti. Nöbetin sürdüğü alana, "Kaz Dağları'nın üstü altından değerlidir" pankartı asıldı.

Ziyaretçiler ve nöbet gönüllüleri, buradan binlerce ağacın kesildiği şantiye kapısına "Kaz Dağlarına dokunma", "Sevgi kazanacak Kaz Dağları'nda nöbetteyiz" pankartları arkasında bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında sık sık, "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganı atılırken yoldan geçen araç sürücüleri kornalarla doğal yaşam savunucularını selamladı.

YERLİ ŞİRKETLERİ TEŞHİR ETTİLER

Kitlenin şantiye kapısına ulaşması sonrası şantiyede görevli olan özel güvenlik birimlerinin (ÖGB) telsizlerinden destek birim çağırması dikkat çekti. Burada açıklamalarda bulunan nöbet gönüllülerinden Serkan Kabak, Alamos Gold ile ortak iş yapan yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik başta olmak üzere 20'nin üzerinde bulunan ve tespit edebildikleri yerli şirketleri teşhir edeceklerini, bundan sonra da bu şirketlerin adını öğrendikçe peyderpey kamuoyuna aktaracaklarını belirtti.

Kabak tespit ettikleri şirketlerin adını şu şekilde açıkladı:

  • CH Makine Mühendislik Madencilik End. Tic. Ltd.
  • Çiftay İnşaat Taahüt ve Ticaret AŞ (Alt yapı toprak işleri)
  • Çan Beton
  • 18 Mart Özel Güvenlik Hizmetleri

Açıklama ardından nöbet alanına geri dönen yurttaşlar eylemlerine devam etti. (Çanakkale/MA)

Evrensel'in Kaz Dağları özel ekindeki yazılara ulaşmak için tıklayın.

ÖNCEKİ HABER

Hasan Songur davasında 3. duruşma görüldü: Dosya bilirkişiye gönderilecek

SONRAKİ HABER

İBB işlemleri başlattı: 'Kadıköy-Sultanbeyli' metro hattı için başvuru yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa