08 Eylül 2019 15:00
Son Güncellenme Tarihi: 08 Eylül 2019 22:56

Yenikapı israf sergisi: Yıllık 50 milyon lira tasarruf edilecek

Yenikapı'da konuşan İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut, "Bugün itibarıyla 1247 araç sistemden çıkmıştır ve bu sayede 50 milyon liralık tasarruf sağlanmıştır” dedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Yavuz Erkut, Yenikapı'da sergilenen araçlara ilişkin açıklamalarda bulundu."Bugün itibarıyla 1247 araç sistemden çıkmıştır ve bu sayede 50 milyon liralık tasarruf sağlanmıştır” diyen Erkut, ayrıca 2-20 Haziran tarihleri arasında 1700 aracın takip sisteminin kapatıldığını ya da verilerinin silindiğinin belirlendiğini aktardı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun hem 31 Mart, hem de 23 Haziran seçimleri sırasında sık sık gündeme getirdiği, "israfla mücadele ve tasarruf ilkeleri" çerçevesinde İBB'nin ihtiyaç fazlası araçlarının Yenikapı'da sergilendiğini belirten Yavuz Erkut, “Kamuoyu, bu tartışmaların neticesinde seçimlerin sonuçlanmasıyla birlikte, ihtiyaç fazlası araçları görmek istemiştir. Netice itibarıyla yaptığımız çalışmalar kapsamında şu an alanda gördüğünüz 730 araçtan tasarruf edilebileceği belirlenmiştir” dedi.

İKİ SEÇİM ARASI ARAÇLARI İADE ETTİLER

Yapılan incelemeler neticesinde nisan, mayıs ve haziran ayları arasında 517 aracın kiralandığı şirketlere iade edildiği bilgisine ulaştıklarını kaydeden Erkut konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başkanımızın sık sık dile getirdiği israf ve tasarruf kavramlarıyla ilgili söylemleri sonrası bir evvelki yönetimin de tasarruf ihtiyacı hissederek binek araç sayısını azalttığı düşünüyoruz. Sonuç olarak, 31 Mart sonrası toplamda yüzde 20 seviyesinde, 1247 araç sistemden çıkarılmıştır. Yani İBB ve bağlı kuruluşlarındaki her 5 araçtan 1'i sistemden çıkmıştır. İade edilen 1247 aracın yıllık kira gideri ortalama fiyatlar üzerinden yaklaşık 35 milyon 750 bin TL, yakıt gideri de 13 milyon 750 bin TL'dir. Toplamda yılda 49,5 milyon TL tasarruf sağlanacaktır. 5 yıllık süreçte bu tasarruf 250 milyon TL'yi bulmaktadır.”

1700 ARACIN TAKİP SİSTEMİ KAPATILMIŞ

Yürüttükleri çalışmalar sırasında çok dikkatli davrandıklarını, istismara yol açmamak ve kimsenin hakkını yememek için özenli çalıştıklarını vurgulayan Erkut, “Ancak veri ve kayıtların uyumsuzluğu çalışmaların uzamasına neden oldu. Hâlâ üzerinde çalışmayı sürdürdüğümüz alanlar mevcuttur. Örneğin, İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve iştiraklerimizde araç takip sistemi bulunmaktadır. Yapılan incelemede, 2-20 Haziran tarihleri arasında, yani ikinci seçimin öncesinde 1700 aracın takip sistemi ya kapatılmış ya da verilerinin silindiği belirlenmiştir. 1 Haziran günü sistemde takip edilen araç sayısı 2089, 23 Haziran günü sistemde takip edilen araç sayısı 2109'dur. Ancak, 2 Haziran-20 Haziran tarihleri arasında sinyal alınan araç sayısı ortalama 399'dur. Bu tarihler arasında 1700 aracın nerede olduğu bilinmemektedir. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da incelememiz devam edecek ve tespitler şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır” diye konuştu.

YILLIK 50 MİLYON LİRA TASARRUF

Mevcut araçlarla hizmetlerin "etkin havuz yönetimi" ile daha da verimli olarak sürdürüleceğini ifade eden Yavuz, “Bugün itibarıyla toplamda 1247 araç sistemden çıkmıştır ve bu sayede de 50 milyon liralık tasarruf sağlanmıştır” dedi.

"KAYNAĞI TASARRUFLA SAĞLAYACAĞIZ"

Açıklamanın ardından Yavuz Erkut, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Bunun bir şov olduğu ifade ediliyor. Bu konudaki görüşünüz nedir?” şeklindeki sorusuna Erkut, “Bu israfla mücadele dönemidir. Başkanımızın da defalarca dile getirdiği gibi kaynağı tasarrufla sağlayacağız. Bunun bir zarar değil, kamuya bir fayda olduğunu, tasarruf edilen kaynaklarla daha iyi hizmet edeceğimizi düşünüyorum” diye yanıtladı.

"YASAL MEVZUATTA MAKAM ARACI HİÇBİR BELEDİYEDE YOK"

“Buraya getirilmeyen araçların kaç tanesi makam aracı, kaç tanesi hizmet aracı olarak kullanılıyor” şeklindeki bir soruya da Yavuz Erkut şu yanıtı verdi:

“Yasal mevzuatta makam aracı yok. Hiçbir belediyede yok. Bunların hepsi hizmet aracı. Yaklaşık 4 bin 500 civarında hizmet aracımız var. Bunun sahada çalışanları da yoğunlukta. Dolayısıyla ilk başta söylediğim gibi toplam rakama baktığımızda yüzde 20 civarında tasarruf yapıyoruz. Güvenlik ve protokol adına tabii ki bir takım araçlar sistemde var. Ancak genel standart şu anda devam eden ihalenin çerçevesinde bize gelen imkanlarla belirlenmiş standartla gidiyoruz. Her yıl sonunda ihaleler yenileniyor. Bu çerçevede yeni standartlar belirlenecek.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adalet Bakanlığı bu kez "tutuklu gazeteci yok" diyemedi, "sayamadık" dedi

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Seçim döneminde takınılan özgürlük maskesi yerini faşizme bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...