25 Ağustos 2019 19:20

CHP, Davutoğlu’nun sözleri üzerine Meclis araştırması istedi

CHP, Ahmet Davutoğlu’nun “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” sözleriyle ilgili Mecliste araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Fotoğraf: Murat Kaynak/AA

Paylaş

AKP’nin tek başına iktidar çoğunluğunu kaybettiği 7 Haziran ile seçimin tekrar edildiği 1 Kasım 2015 sürecinde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” sözlerinin yankısı sürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Davutoğlu’nun sözlerinin Mecliste araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

"BİLDİKLERİNİ AÇIKLAMASINI BEKLİYORUZ"

Ağbaba, “Davutoğlu’nun sözlerinin öznesi, AKP içindeki kimi yetkili makamlardır. Ve apaçık, 7 Haziran sonrası yaşanan terör olaylarında paylarının sorumluluklarının olduğunu, bunlar açıklanırsa insan içine çıkamayacaklarını kastetmektedir” dedi.

Ağbaba, “Yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yüzlercesinin yaralandığı, sakat kaldığı bu olaylarda, sorumluluğu ya da ihmali olanların cezası tabii ki insan içine çıkamamakla sınırlı kalmamalıdır. Kaldı ki Davutoğlu’nun sözleri ihmalden çok daha fazlasını akla getirmekte, kimi yetkililerin terör olaylarında bizzat sorumluluğu olma ihtimalini de düşündürmektedir” diye konuştu.

“Derin AKP’de çözülme başladığını görüyoruz" diyen Ağbaba, 7 Haziran-1 Kasım dönemi AKP’nin en karanlık dönemi olduğunu, bahsedilen süreçte yaşanan tüm olayların hem güvenlik hem de siyasi boyutlarıyla aydınlatılması gerektiğini söyledi.

Ağbaba “Bu konuda acilen Davutoğlu’nun da bildiklerini açıklamasını bekliyoruz. Bu ülkeye başbakanlık etmiş bir insanın, hâlâ 82 milyon insana karşı sorumluluğu var, bunu unutmamasını gereğini yapmasını bekliyoruz” dedi.

RESMİ RAKAMLARA GÖRE 694 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

7 Haziran seçimlerinin ertesinde gelişen saldırılarda resmi verilere göre 694 kişi hayatını kaybettiğini hatırlatan Ağbaba, Mecliste araştırma komisyonun kurulması gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’de IŞİD örgütlenmesinin bariz bir şekilde arttığı ve IŞİD’in ülke içerisinde ki varlığına dikkat çekmek için hazırladığımız ve kamuoyu ile paylaştığımız raporlar olmasına rağmen dönemin hükümet yetkilileri uyarılarımızı dikkate almayarak hiçbir somut adım atmadığı gibi konu ile ilgili Meclise sunduğumuz araştırma önergeleri de Meclis genel kuruluna getirilmemiştir. Sonrasında hem Suruç katliamında hem de 10 Ekim Ankara Gar katliamının failleri arasında IŞİD’in ülke içerisinde ki birtakım üyelerinin kamuoyuna ve hükümet yetkililerine sunduğumuz raporlarda yer alıyor olması, geçmişten bugüne ülkeyi yöneten iktidar yetkilileri tarafından cevaplandırılması gereken soruların başında gelmektedir.

Bu süreç içerisinde yaşanan saldırılar aynı zamanda ülkenin siyasi atmosferini yakından etkilemiş ve ülke de farklı siyasal gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. 7 Haziran ve 1 Kasım süreçleri aralığında yaşanan olağanüstü olayların neticesinde siyasi tarihi boyunca ilk kez tek başına iktidar kuramayan AKP’nin yeniden erken bir seçim ile tekrar iktidara gelmesini sağlamış ardından dönemin Başbakanı Davutoğlu’nun görevine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında son verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, 7 Haziran seçim süreci ile başlayan 1 Kasım erken seçim süreci ile geçen süreçte tarihinin en kritik siyasi eşiğini geçirmiş 15 Temmuz askeri darbe girişimi ve ardından 16 Nisan referandumundan sonra ülkenin 95 yıllık yönetim rejimi değişerek Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmiştir.”

DAVUTOĞLU NE DEMİŞTİ?

Ahmet Davutoğlu, Sakarya’da yaptığı konuşmasında kendisini “ihanetle” ve “PKK ile mücadeleyi zaafa uğratmakla” suçlayanlara şu sözlerle yanıt verdi:

“Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Bizi bugün eleştirenler insan yüzüne çıkamazlar, açık söylüyorum. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden, aylardan biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ekoloji Birliğinden Hacıbektaşlı açıklaması: İktidar şirketlere kolaylık tanıyor

SONRAKİ HABER

TEM Otoyolu'nda servis minibüsü devrildi : 5 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa