Edebiyatçı Ayşegül Tözeren adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

20 Ağustos'ta gözaltına alınan Evrensel yazarlarından Edebiyatçı Ayşegül Tözeren adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı.

23 Ağustos 2019 16:37
Son Güncellenme Tarihi: 23 Ağustos 2019 18:08
Paylaş

Evine yapılan polis baskını sonrası gözaltına alınan Evrensel yazalarından Dr. Ayşegül Tözeren adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

20 Ağustos salı günü evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan Tözeren, bugün ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Savcı, aralarında Tözeren'in de bulunduğu dokuz kişinin de ifadesini almadan, emniyette vermiş oldukları ifadeler üzerinden mahkemeye sevklerini yaptı.

Tözeren ile birlikte gözaltına alınan kişilerden yedisinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını, ikisinin ise tutuklanmasını talep etti. Tözeren için adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılması yönünde karar verildi. Tözeren için yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Tutuklama talep edilen 2 kişi de adli kontrolle serbest bırakıldı.

TÖZEREN: İNSANLARIN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM

Serbest bırakılmasının ardından Evrensel'e konuşan Tözeren, hayatında daha önce hiç kelepçelenmediğini, hakkında trafik cezası bile olmadığını söyledi. Tözeren, "Ama üç gün boyunca İstanbul Emniyet Müdürlüğünde tutulduk. Altıya dört adımlık bir hücrede kaldım" dedi. Yemek ve diğer ihtiyaçlarının belli miktarda karşılandığını belirten Tözeren, "Ben bunu hak ettim mi acaba? Bunu insanların takdirine bırakıyorum" ifadelerini kullandı.

Gözaltında tutulduğu son gece rüyasında Yaşar Kemal'i gördüğünü aktaran Tözeren, "Birlikte denize bakıyorduk ve rakı içiyorduk. Eşi Semiha Baban da vardı. Bayram ziyareti yapamamıştım Semiha Baban'a, içimde kaldı. Yaşar Kemal beni koruyordu sanırım" dedi.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Barış için Akademisyenler, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Sekreteri ve Manos Kitap editörü Hakkı Zariç, Sosyal Araştırmalar Vakfı, Tözeren’in annesi, arkadaşları ve çok sayıda kişi Adliye önüne gelerek Tözeren'e destek verdi. (İstanbul/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

Google Geliştiriciler Konferansı'nda Android 10’u duyurdu

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa