23 Ağustos 2019 02:35

"Çocuklarımın yüzüne bakabilmek istiyorum"

İki çocuğunu istismar eden zanlının tahliye edilmesine tepki gösteren anneden kadınlara çağrı: "Çocuklarımın yüzüne bakabilmek istiyorum. Kadınlardan mücadeleme destek istiyorum."

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Seren ELATAŞ
Volkan PEKAL
Adana

Adana’da görülen çocuğun cinsel istismarı davasında suça sürüklenen çocuk E.A. geçtiğimiz günlerde tahliye edilmişti. Karara tepki gösteren istismara uğrayan çocukların annesi G.D, “Çocuklarımın yüzüne bakabilmek istiyorum” diyerek adaletin yerini bulması için kadınları dayanışmaya çağırdı. Tahliye kararına itiraz edeceklerini hatırlatan Avukat Sevil Aracı da kadınların takip ettiği davalarda daha iyi sonuç alındığını belirterek 22 Ekim’e ertelenen dava için kadınları dayanışmaya çağırdı.

Adana’da 5 ve 13 yaşlarındaki kız çocuklarının 17 yaşındaki kuzenleri E.A. tarafından istismara uğramasıyla ilgili açılan davanın ilk duruşmasında suça sürüklenen çocuk E.A. tahliye edildi. Adana 14. Ağır Ceza Mahkemesinde salı günü görülen ilk duruşmada çocuklar psikolog eşliğinde alınan ifadelerinde istismara uğradıklarını yeniden anlatmıştı. Evrensel'e konuşan anne G.D, sosyal hizmetlerden görevlendirilen psikoloğun özellikle 5 yaşındaki çocuğun anlattıklarının üçüncü bir şahsın yönlendirmesi ile oluşmadığı kanaatinde olduğunu ifade etmesine rağmen tahliye kararı verilmesine tepki gösterdi. Çocuklarının yüzüne rahat bakabilmek için çocuklarının hakkını sonuna kadar savunacağını ifade eden anne, kadınları verdiği mücadele ile dayanışma göstermeye çağırıyor.

ÇOCUKLAR ‘BURAYA GELİR’ DİYE KORKUYOR

Kararı haksız bulduğunu dile getiren anne G.D, “Yanımda küçük çocuğum varken kayınvalidem ve görümcem bana saldırdı. Çocuklarım yaşadığı taciz olayının üzerine bir de bunu yaşadığı için pedagogun tavsiyesine uyarak buradan uzaklaşmak için Maraş’a gittik. Orada da sosyal hizmetlerle görüştüm. Çocuklarım iyi olsun diye her yere götürdüm. Çok kötü bir şekilde geçiriyoruz bu süreci” dedi. Olayın yaşandığı apartmana çok yakın, annesinin evinde yaşadıklarını ifade eden anne G.D, E.A’nın şehir dışında okuduğunu belirterek “Tahliye edildi. Evine gitmedi. Ama yine de çocuklarım korku içinde. ‘Anne buraya gelirse ne olacak?’ diye soruyorlar. Çocuklar annemde kalıyor. Ama gözüm arkada kalıyor” dedi.

ANNEDEN KADINLARA DAYANIŞMAYA ÇAĞRISI

Çocuğa kendisi ile birlikte iftira atmak için çocukları yönlendirdiklerini ifade eden çocukların babasının tavrına da tepki gösteren G.D, “Nasıl böyle ilgisiz, alakasız bir baba olur anlamıyorum. Yeğenini kayırıyor, çocuklarını düşünmüyor. Ben bunun altında başka şeyler arıyorum” diye konuştu.

Zanlıya gereken cezanın verilmesini isteyen anne, “Kadınların bana yardımcı olmalarını, yanımda olmalarını istiyorum. Hiçbir kadının, hiçbir çocuğun bizim yaşadıklarımızı yaşamasını istemiyorum” dedi.

"KADINLARIN TAKİP ETTİĞİ DAVALAR DAHA İYİ SONUÇ ALIYOR"

Mağdur çocuğun avukatı Sevil Aracı da duruşma sırasında çocukların ifadelerinden tüm olayın tüm açıklığıyla ortaya çıktığını belirterek tahliye kararına itiraz edeceklerini dile getirdi.

Bu tip suçların genelde aile içerisinde çözmeye çalışılarak üstü kapatılmak istenen suçlar olduğunu ifade eden Aracı, “Böylesi olaylarda gereken cezanın verilmesi caydırıcılık açısından da önemli. Çocukların küçük yaşta olması dolayısıyla alabileceği ceza çok yüksek. Bu yüzden tahliye kararı doğru değil. Yapacağımız itirazdan umutluyuz” dedi. Kadınların takip ettiği davalarda daha iyi sonuçlar alındığına da dikkat çeken Aracı, “Kadınları bu davaya sahip çıkmaya, anne ve çocukları yalnız bırakması için kadınları dayanışmaya davet ediyoruz” dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Lübnan'daki Filistinliler mülteci kamplarında 'çalışma izni'ni protesto etti

SONRAKİ HABER

Mobilya fabrikasında çalışan İşçi Erol Karaş’ın sol kolu makineye sıkıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...