21 Ağustos 2019 15:25

Kemal Kılıçdaroğlu’dan kayyum tepkisi: Darbe ruhuyla yapılmış bir adım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Madem böyle yapacaktınız sandığı niye koydunuz? Madem sandığı koydunuz, niye gereğini yapıp vatandaşın iradesine saygı göstermiyorsunuz?

Fotoğraf: AA

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Van, Mardin ve Diyarbakır’a atanan kayyumlarla ilgili olarak, “Darbe ruhuyla yapılmış bir adım” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca kayyum kararlarıyla ilgili ne yapmayı düşündükleri sorusuna “Bu tür olaylar yaşanınca sokağa çıkmak, protesto etmek gibi durumları doğru bulmuyoruz” yanıtını verdi. 

Sözcü Yazarı Deniz Zeyrek, Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı telefon konuşmasını köşesine taşıdı. Zeyrek’in yazısına göre Kılıçdaroğlu şunları söyledi: 

“Bu yapılan demokrasiyle bağdaşmıyor. Darbe ruhuyla yapılmış bir adım. Milletin iradesine darbe indirildi. Bu üç başkan da aday olmadan önce savcıdan iyi hal kağıdı almış. YSK'ya gitmiş, orada yedi yüksek yargıç var, onlar da sakınca görmemiş. Bugün baktım gazetelerine, suçlu ilan etmişler.

Bir kişinin suçlu olduğuna ne zamandan bu yana mahkeme dışındakiler karar veriyor. Dünyanın her yerinde yargı karar verir.

Mahkemelerin hepsi elinde olduğu halde mahkemenin kararını bile beklemiyorsun, hızlıca kendin karar verip adım atıyorsun. Bu mesele HDP ya da başka bir parti meselesi değil. Davutoğlu'na Başbakanlığı bıraktırdıklarında da aynı tepkiyi gösterdik. AKP'li başkanlar görevden istifa ettirilirken de…

Bu yapılan millet iradesine saygısızlıktır.

Madem böyle yapacaktınız sandığı niye koydunuz? Madem sandığı koydunuz, niye gereğini yapıp vatandaşın iradesine saygı göstermiyorsunuz?

Aklın mantığın alacağı şeyler değil bunlar. Bu yapılanlarla dünyanın hiçbir yerinde ‘Türkiye'de demokrasi var'ı anlatamayız.

20 Temmuz'da ilan edilen OHAL resmen bitti ama fiilen devam ediyor. Zaten (Cumhurbaşkanı Tayyip) Erdoğan ilan etmişti. ‘Seçilirlerse görevden alırız' demişti. Her şey bir kişinin iki dudağı arasında. Kenan Evren'de, darbe dönemlerinde bile yaşanmamıştı böyle şeyler.” 

“BU TÜR OLAYLAR YAŞANINCA SOKAĞA ÇIKMAK, PROTESTO ETMEK GİBİ DURUMLARI DOĞRU BULMUYORUZ”

Kılıçdaroğlu, parti olarak alınan ve alınabilecek diğer kayyum kararlarıyla ilgili ne yapmayı düşündükleri sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Bu tür olaylar yaşanınca sokağa çıkmak, protesto etmek gibi durumları doğru bulmuyoruz. Biz milletin ferasetine güveniyoruz. İstanbul'da da aynı şeyi YSK eliyle bize yaptılar. ‘Ya sokağa çıkın ya boykot edin' dediler. İkisini de yapmadık. Halkın ferasetine güvendik ve gördük.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Dr. Kerim Has: Rusya, ABD-Türkiye yakınlaşmasına karşı İdlib kartını çıkardı

SONRAKİ HABER

14 programda yetenek sınavının kaldırılmasına tepki: Hayal gücü optiklere kodlanamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa