21 Ağustos 2019 17:34

“Barış için ısrarcıyız”

"Şu anda 1 Eylül Dünya Barış günü için düzenleyeceğimiz barış şenliği için çalışıyoruz. "

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Çiğdem YAMAN

Emir GÜZEL

İstanbul

Alibeyköy ve yakın çevresinde müzik yapacağımız, bir araya gelebileceğimiz yerler maalesef yok. Bir çoğumuz öğrenci ya da çalışan gençleriz ve maddi geliri asgari düzeyde olan ailelerin çocuklarıyız. Özel kursların ücretleri göz önünde bulundurulduğunda müzik, spor, bilim, sanat gibi sosyal alanlara erişimimiz giderek imkansızlaşıyor. Tüm bunlara içeriği her geçen gün boşaltılan eğitim sitemi ekleniyor. Okullardaki müzik dersleri sıradan görülüyor, müzik, resim beden eğitimi gibi sosyal dersler öğrencilere toplum tarafından "boş ders" kategorisinde aşılanıyor. Birçoğumuz bunu ilkokulda müzik dersi yerine matematik işlerken hissetmişizdir. Her geçen gün sanattan ve bilimden daha da uzaklaştırılıyoruz. Eğitim insana değil sermayeye hizmet ediyor. Biz bunun önüne geçmek ve sanat eğitimine ulaşılabilirliği artırmak istiyoruz.

ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ İÇİN

Böyle bir dönemde, kendi yaşadığımız mahallede söz söyleyebilmek, sanatımızla var olabilmek, topluma müziğimizle dahil olabilmek istiyoruz. Bu birliktelik de bütün bunların önünü açıyor. Şu anda 1 Eylül Dünya Barış günü için düzenleyeceğimiz barış şenliği için çalışıyoruz. Bu kapsamda içerisinde tiyatro, film gösterimi, resim sergisi, müzik dinletisinin olduğu çok yönlü bir paylaşım yaşayacağız.

Birçok gençle birlikte savaş politikalarına “dur” diyeceğimiz, barışa çağrı yapacağımız bir etkinlik düzenliyoruz ve bunun için hep birlikte çalışıyoruz. Bizler barışı, barış mücadelesinin tarihini unutmadan, yayılmacı politikalara, işgallere ve savaşa karşı mücadele perspektifi ile yürüteceğiz, özgürlük ve demokrasi için barış mücadelesinde ısrarcı olmaya devam edeceğiz.

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

1 Eylül'e doğru...

SONRAKİ HABER

Halkın iradesi gasbedilemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...