15 Ağustos 2019 17:48

Leyla Erbil'in kişisel arşivi dijital ortama aktarılıyor

Türkiye edebiyatın önemli isimlerinden Leyla Erbil’in kişisel arşivi dijital ortama aktarılıyor.

Fotoğraf: Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi basın bülteni

Paylaş

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen “Kişisel Arşivi Işığında Leyla Erbil’in Edebi Dünyası” projesi kapsamında Türkiye edebiyatın önemli isimlerinden Leyla Erbil’in kişisel arşivi dijital ortama aktarılıyor. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Olcay Akyıldız’ın yürütücülüğünde sürdürülen proje, yazarın kişisel arşivinin edebiyatına nasıl bir arka plan oluşturduğunun ortaya çıkarılmasını amaçlıyor.

ÜÇ ANA KATEGORİYE AYRILDI

Leylâ Erbil’in kızı Fatoş Erbil tarafından 2016 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne bağışlanan yazarın kişisel arşivinde yayımlanmış eserleri, eserlerinin müsveddeleri, kişisel mektupları, biriktirdiği gazete, dergi kesikleri, aldığı notlar gibi kişisel arşiv malzemeleri bulunuyor. Proje kapsamında Leylâ Erbil’in arşivi üç ana kategoriye ayrıldı. İlk kategoride kişisel mektuplar, resmi yazışmalar, pasaport ya da kimlik kartı gibi şahsi belgelerden oluşan biyografik malzemeler; ikinci kategoride yazarın metinlerine ait taslaklar, yayımlanmış ya da yayımlanmamış metinlerinden oluşan malzemeleri; son kategoride ise ilk iki kategoriye de girmeyen çeşitli nesneler, kupürler, gazeteler, dergiler gibi malzemeler yer alıyor.

YÜZDE 30’U DİJİTİZE EDİLDİ

İki yıl içinde sayısallaştırılmasının tamamlanması hedeflenen arşivde şu ana kadar yaklaşık olarak 2 bin 500 belge kataloglandı ve bunların yüzde 30’a yakını dijitize edildi.  Proje tamamlanıp arşiv üzerine detaylı çalışıldığında Leylâ Erbil edebiyatına yeni bir gözle bakmak için araştırmacıların önemli bir kaynak elde edeceğini belirten Proje Yürütücüsü Olcay Akyıldız, yazarın parçalı, zihin oyunları içeren ve bağlantıları net olmayan yazma biçimini arşivleme biçiminde gözlemlediklerini paylaştı. Akyıldız, Leylâ Erbil arşivi gibi yazar arşivlerinin korunup araştırmacılara sunulabilmesinin metinlere dair yeni okuma biçimlerine imkân tanıyacağını vurguladı.

LEYLA ERBİL HAKKINDA

Leyla Erbil 1931 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı bölümünde eğitim gördü. Yazarlığa hikâyeyle başlayan Erbil’in İlk yayınlanan hikâyesi Uğraşsız’dı. Giderek Dost, Yeni Ufuklar, Yeditepe, Ataç, Papirus ve Yelken gibi edebiyat dergilerinde yazı ve hikâyeleri göründü. Erbil, kendinden önce yerleşmiş olan yazın akımlarına bağlı kalmadı; roman, hikâye ve düz yazı metinlerinde Marx ve Freud’dan beslendi. 1961’de Türkiye İşçi Partisi üyesi olan Erbil, Türkiye İşçi Partisi’nin Sanat ve Kültür Bürosu’nda görev aldı. Erbil, PEN Yazarlar Derneği tarafından Nobel Edebiyat Ödülü’ne Türkiye’den gösterilen ilk kadın yazar adayı oldu. 2013 yılında hayata gözlerini yumdu. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP’nin yeni rant kapısı: İthal plastik çöp

SONRAKİ HABER

Şule Çet davası sanığının ailesi gazetecileri hedef gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa