12 Ağustos 2019 14:43

RTÜK’ten sansürü meşrulaştırma gayreti: Vergi vermiyorlardı

Ahmet Hakan, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'le internet yayıncılığının RTÜK denetimine girmesi tartışmalarını konuştu, konuyu köşesine taşıdı.

Arka plan fotoğrafı: Pixabay

Paylaş

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Ahmet Hakan’a internet yayıncılığının RTÜK denetimine girmesi ile ilgili tartışılan konuda görüş verdi. Internetteki yayın platformlarının tepe yöneticileri ile iletişim içinde olduklarını söyleyen Şahin, internette yayın yapanların vergi ödemediğini söyledi ve ekledi: Kişilerin özgürlük alanları bizim için çok değerli ve anlamlıdır.

Meclisten geçirilen yasanın ardından düzenlenip Resmi Gazete’de yayımlanan Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik, “Internet sansürüne” yönelik bir adım olarak değerlendirilmiş ve tepki görmüştü.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, çeşitli basın organlarında yayımlanan açıklamalarıyla amaçlarının Internet sansürü olmadığını öne sürmüş, bunun bir çarpıtma olduğunu söylemiş hatta Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada “İnternet üzerindeki platformlarda isteğe bağlı yayıncılığı düzenleme ve denetleme çalışmalarımız hayatın doğal akışına ters düşecek şekilde olmayacaktır. Kişilerin özgürlük alanları bizim için çok değerli ve anlamlıdır” demişti.

Ahmet Hakan Hürriyet’te yayımlanan köşe yazısının bir bölümünü RTÜK başkanı ile görüşmesine ayırdı. Kısa kısa şöyle:

  • Biz RTÜK olarak... Netflix, Blu TV, Turkcell Plus gibi platformların tepe yöneticileriyle sağlam bir iletişim içindeyiz. Bu platformların yöneticileri, lisanslama için gerekenleri yapmaya hazırlar.
  • Yönetmelik, tüm interneti kapsamıyor. Düzenleme internet üzerinden radyo-televizyon yayıncılığı yapacak kuruluşları ilgilendiriyor.
  • Platformlarla ilgili yapacağımız denetlemeler, hayatın doğal akışına ters düşecek şekilde asla olmayacaktır. Kişilerin özgürlük alanları bizim için çok değerli ve anlamlıdır.
  • Denetim başladığında bugün koparılan fırtınaların gereksizliği, acımasız eleştirilerin haksızlığı ortaya çıkacaktır.
  • İnternet tabanlı yayın yapan şirketlerin, hiçbir vergi yükümlülüğü yoktu. Hukuki hiçbir sorumlulukları yoktu. Buna son veriliyor.

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hong Kong Havalimanı’nda uçuşlar iptal

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa