12 Ağustos 2019 03:04

CHP'den RTÜK teklifi

CHP, RTÜK üyelerinin üyeliklerinin görevlerini yerine getirememe ya da kötüye kullanma gibi gerekçelerle TBMM Genel Kurulu’nca düşürülebilmesini öngören bir kanun teklifi hazırladı.

Fotoğraf: Cemil Seval/DHA

Paylaş

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu’nca seçilen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyelerinin, üyeliklerinin görevlerini yerine getirememe ya da kötüye kullanma gibi gerekçelerle yine TBMM Genel Kurulu’nca düşürülebilmesini öngören bir kanun teklifi hazırladı. Özel, TBMM Başkanlığı’na sunulan teklife ilişkin olarak, RTÜK üyelerinin görev süreleri boyunca yetki ve sorumluluklarını nasıl kullandığının TBMM Genel Kurulu’nca denetlenmeye muhtaç olduğuna dikkati çekti.

CHP’li Özel tarafından TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’da değişiklik yapılmasını içeriyor. Teklif, TBMM Genel Kurulu’nca seçilen RTÜK üyelerinin, üyeliklerinin yine TBMM Genel Kurulu’nca düşürülmesini öngörüyor. Teklif, görev süresi boyunca görevini kötüye kullanan ya da layıkıyla yerine getiremeyen RTÜK üyelerinin TBMM üye tamsayısının üçte ikisinin oyuyla üyeliklerinin düşürülmesini içeriyor. Teklife göre, bir üye hakkında düşürme önergesi TBMM üye tamsayısının dörtte birinin imzasıyla verilebilecek. Teklifin gerekçesinde, “Maddeyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce seçilen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyelerinin görevlerini kötüye kullanmaları Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerince görevden alınabilmesi öngörülmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Üst Kurul’un üyelerini seçiyor olması nedeniyle, üyeleri hakkında denetleme yetkisine sahip olmasının da doğal olduğu değerlendirilmektedir. Kanundan kaynaklanan görevlerini yerine getirmeyen, sorumluluklarını ihmal eden Üst Kurul üyeleri hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerince düşürme önergesi verilmesi amaçlanmaktadır” ifadeleri yer aldı.

DENETİM HAKKINA SAHİP OLMALI

Teklife ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özel, “RTÜK üyeleri TBMM Genel Kurulu’nda seçilmektedir. 6 yıllık görev süreleri boyunca, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu üyeler hakkında denetim hakkına sahip olması gerekmektedir. Dünyada ‘geri çağırma ilkesi’ olarak tanımlanan ve seçilmiş kişilerin seçildikleri yöntemle görevden düşürülebilmelerinin öngörüldüğü mekanizmalar bulunmaktadır. Geçtiğimiz yasama döneminde benzer bir düzenlemeyi TBMM Başkanı için de hazırlamış ve TBMM Başkanlığı’na sunmuştuk. Özellikle RTÜK Başkanı ve üyelerinin son dönemde yaptığı bazı açıklamalar, RTÜK tarafından verilen bazı kararlar dikkate alındığında, TBMM üyeleri tarafından seçilen RTÜK üyeleri için de benzer bir mekanizma kurmanın gerekli olduğu açıktır” ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Erzurum Tekman’da bayramlaşma etkinliğine yasaklama

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa