11 Ağustos 2019 14:19

Mevsimlik işçiler bayramı fındık toplayarak geçiriyor

Fındık toplayan mevsimlik tarım işileri, hasat dönemine denk gelen Kurban Bayramı'nda da çalışıyor.

Fotoğraf: Nedim Kovan/DHA

Paylaş

Nedim KOVAN

Ordu’da Kurban Bayramı’nın fındık hasadı dönemine denk gelmesiyle, il dışından gelen mevsimlik fındık işçileri, bayramı ailelerinden uzakta fındık toplayarak geçiriyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Ordu'ya gelen mevsimlik fındık işçileri, Kurban Bayramı'na rağmen çalışmalarını sürdürüp, bahçede fındık toplamaya devam ediyor.

Batman Kozluk'tan 13 yıldır Ordu'ya fındık hasadına gelen Hasan Bağlamış (46), “Fındık hasadı bu sene bayrama denk geldi, biz de ailemizden uzakta bayramı bahçede geçiriyoruz. Bayramda da çalışıyoruz. Sabah bayram namazını kıldıktan sonra bahçeye geldik. Güneydoğu çok sıcak, burası serin. Arazi engebeli, yamaç olduğu için zor ama alıştık artık çalışıyoruz” dedi.

Üniversite Öğrencisi Mazlum Adırbelli (21) ailesine destek olmak ve okul harçlığını çıkarmak için Batman’dan Ordu’ya geldiğini belirterek, “Kazandığım parayla üniversitede ev kiramı ödeyeceğim. Yazın burada çalışarak masrafları çıkarıyorum, aileme yardımcı oluyorum. 5-6 yıldır Ordu'ya fındık toplamaya geliyorum. İlk yıllar zordu ama şimdi alıştık. Aileden uzakta bayramda bahçedeyiz” diye konuştu. (Ordu/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Adana'da yolcu treninin çarptığı 4 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Almanya'da eyalet meclisi seçimleri öncesi ırkçılık karşıtı yürüyüş yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa