10 Ağustos 2019 19:28

Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nda 18 gün sonra "uyarı"

Batman Valiliği, tarihi Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nda başlayan su tutma işlemini 18 gün sonra duyurdu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Batman Valiliği, tarihi Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nda 23 Temmuz’da başlayan su tutma işlemini 18 gün sonra duyurdu. Baraja övgülerin dizildiği valilik açıklamasında, can ve mal kayıplarına karşı dikkatli olunması uyarısında bulunuldu. Suyun tutulması nedeniyle bölgedeki halk yer değiştirmek zorunda kalacak.

Tarihi 12 bin yıl öncesine kadar uzanan arkeolojik bulgulara ev sahipliği yapan tarihi antik kent Hasankeyf’i, sulara gömecek olması nedeniyle yapımının durdurulmasının istendiği Ilısu Barajı'nda 23 Temmuz’da baraj kapakları kapatılarak, su tutma testleri başlamıştı. 

Su tutma işlemine başlanması sonucunda Hasankeyf’teki az rakımlı bazı noktalar su altında kalmış, Siirt sınırları içerisinde bulunan bazı köy yolları da sular altında kalmıştı. 

VALİLİĞE GÖRE TARİH VE KÜLTÜREL VARLIKLAR KORUNUYOR!

Batman Valiliği, su tutma işleminin başlamasından 18 gün sonra kamuoyuna duyuruda bulundu. Tarihi antik kenti sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nı ülkenin ikinci büyük barajı olmakla öven valilik açıklamasında, baraj rezervuarında can ve mal kayıplarına karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu. 

Ilısu Barajı inşaatında çalışmaların iş programına uygun olarak devam ettiği belirtilen açıklamada, tarihi yapıların tahrip edilmesine rağmen tarihi ve kültürel varlıkların korunduğu savunuldu. Valilik açıklamasında, “2010 yılında inşaat çalışmalarına başlanan Ilısu Projesi kapsamında tarihi ve kültürel varlıkların korunup gelecek nesillere aktarılması, yeniden yerleşim ve çevre konularında, dünyaya örnek teşkil edecek nitelikte çalışmalar yapılmıştır. Bu devasa barajın mütemmim cüzlerinin ve rezervuarının su tutma kabiliyetlerinin testlerine ise başlandı. Dolayısıyla baraj ve rezervuar içerisinde can ve mal emniyeti bakımından dikkatli olunması ve gerekli tedbirlerin alınması büyük önem arz etmektedir” denildi.

Açıklamanın devamında, Ilısu Barajı’nın ülkenin ikinci büyük barajı olduğu belirtilerek, “1.200 MW kurulu güç ile 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahip olan Ilısu Barajı ve HES’in, ülke ekonomisine yıllık 412 milyon dolar katkıda bulunması öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi. 

HASANKEYF SULAR ALTINDA KALACAK

Hasankeyf Koordinasyonu,1 Ağustos'ta Ilısu Barajı kapaklarının kapatılmasının ardından baraj gölü havzasının genişleme durumunu gösteren uydu fotoğraflarını paylaşmış, barajın su tutmasının durdurulmasını istemişti. Genişleyen baraj gölü havzası nedeniyle başta 12 bin yıllık antik Hasankeyf şehri olmak üzere Dicle Vadisi’nde bulunan arkeolojik alanlar ile yüzlerce endemik bitki türü yok olma riski altında. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İHD: Barış Akademisyenleri dosyalarında beraat kararı verilmeli

SONRAKİ HABER

İHD'den cezaevinde işkence raporu: Darp izleri mevcut

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...