10 Ağustos 2019 11:21

Şiddete maruz kalan N.Y.'den destek çağrısı: Bir kadın cinayeti daha yaşanabilir

Van’da evlendiğinden bu yana eşi tarafından şiddet gören N.Y isimli kadın, bir kadın cinayeti daha yaşanmasın diye destek çağrısında bulundu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Evlendiğinden bu yana eşi V.Y.'nin şiddetine maruz kalan ancak yaptığı tüm başvurulara rağmen koruma talebi karşılanmayan N.Y., boşanmak için kadınlardan ve yetkililerden destek bekliyor.

Van'ın İpekyolu ilçesinde yaşayan N.Y., 2000 yılında evlendiği V.Y. tarafından yıllardır hem psikolojik, hem de fiziksel şiddette uğruyor. Son 3 yıl içerisinde 3 kez eşinden boşanmak için dava açan ancak yakınlarının ısrarıyla vazgeçen N.Y., gördüğü şiddet nedeniyle de 10 kez karakola başvurarak koruma talebinde bulundu. Tüm başvurulara sadece uzaklaştırma cezası verildiğini belirten N.Y., eşinin her defasında bu kararı ihlal ettiğini ifade etti. N.Y. hafta içinde eve gelen eşinin kendisine ve çocuklarına şiddet uyguladığını belirtti.

Vücudunda morluklar olan N.Y. yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı'na (MA) anlatarak, eşinden boşanmak istediğini bunun içinde kadınların desteğine ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

'HER GÜN ŞİDDET GÖRÜYORUM'

Evliliğinin ilk yıllarında şiddetin başladığını söyleyen N.Y. 2014’te boşanma davası açtığını ancak ailelerinin araya girmesiyle birlikte tekrar uzlaştığını ifade etti.

N.Y., yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Eşim bazen 3 veya 2 ay boyunca eve gelmiyordu. Çocuklarımı doyurmak için bazen komşularımdan veya ailemden yardım istiyordum. Eve geldiğinde bana şiddet uyguluyordu ve bunun sonucunda günlerce yatalak kalıyordum. Boşanmak istediğimi söyleyince kendisini öldüreceğini söylediği için vazgeçiyordum. Bu şiddet ve gürültüden artık komşularım bile bıktı ve gitmemizi istiyorlar. Hatta komşularımız imza toplayıp bizi buradan çıkartacaklarını söylüyorlar. Mahalleliler, 'Çocukların olmazsa seni burada barındırmayız' diyorlar. Belki bu sorunların düzelir diye düşünüyordum ama sorunlarım birdi bin oldu.”

'POLİSE BAŞVURDUM AMA ÇÖZÜM BULUNMADI'

Son 3 yılda 10 kez koruma talebiyle polise başvurduğunu söyleyen N.Y., “Evden uzaklaştırılma cezası alıyordu ama ihlal ediyordu. Böyle olunca tekrar polise başvuru yapıyordum. Yine uzaklaştırma alıyordu. Böyle olunca can güvenliğimiz olmadığını anladım. Bir kere mahkeme tarafından para cezasına çarptırılmıştı ama ödeme yapmadığı için tutuklandı. Bana 'eğer beni çıkarmazsan firar edip, evi basıp seni öldüreceğim' dedi. Bana sabaha ayrı, akşam ayrı şiddet uyguluyordu. Çocuklarımın psikolojisi hiç iyi değil” dedi.

'O GECE BENİ ÖLDÜREBİLİRDİ'

Son olarak 2 gün önce yine şiddet gördüğünü ifade eden N.Y., “Boşanmak istiyorum ama bir yol bulamıyorum. Eğer son gece onu evden dışarı atmasaydım şu an beni öldürmüş olacaktı” dedi.

Kadın Sığınma Evi'ne gitmek istemediğini söyleyen N.Y., “Çocuklarımın Çocuk Esirgeme Kurumunda büyümelerini istemiyorum. Onların psikolojilerinin düzelmesi için çabalayacağım. Boşanabilmek için yetkililerden ve özellikle kadınlardan destek bekliyorum. Sırf çocuklarım için güçlü durmaya çalışıyorum. Eğer bir adım atılmazsa bir kadın cinayeti daha yaşanabilir” dedi. (Van/MA)

ÖNCEKİ HABER

Öğrenciler ‘tatil’ dinlemedi: Gelecek için direniş sürüyor

SONRAKİ HABER

Cezayir'de ‘Buteflika’ protestoları 27. haftada da sürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa