09 Ağustos 2019 19:01

EMEP Başkanı Selma Gürkan: Emperyalistlerle pazarlık değil, halklarla diyalog

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon için ABD ile gerçekleştirdiği “güvenli bölge” mutabakatına tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, AKP hükümetini Suriye’ye yönelik yayılmacı ve bölgeyi dizayn etme politikasından vazgeçmeye çağırdı. Ortadoğu’da ve bölgede yaşanan sorunun çözümü için halkların kendi kaderlerini belirleme hakları, eşitlik ve kardeşlik temelinde ele alınmadığı sürece savaş, şiddet, çatışmanın sona ermeyeceğini de belirten Gürkan, “Emperyalist güçlerin bölgeyi terk etmesi, bütün bölge gericiliklerinin elini çekmesi, sorunun silah yerine tarafların görüşmeleri ile çözülmesi iradesi bölgede barış için başlangıç olabilir” dedi.

Kuzey Suriye konusunda ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşmayı Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, yazılı açıklamayla değerlendirdi.

AKP iktidarının Suriye’ye yeni bir silahlı müdahale tartışmalarını sürdürürken ABD ile yapılan görüşmelerin adeta pazarlığa dönüştüğünü belirten Gürkan, “Bölgedeki gelişmelere bağlı olarak bu pazarlığın devam edeceği görülmektedir. Ancak bu pazarlığın ABD politikalarından bağımsız sürmesi mümkün görünmediği gibi Rusya politikalarının denklem dışı kalacağı beklenmemelidir. Bölgedeki güç dengelerindeki gelişmelere bağlı olarak bu pazarlıkların süreceği görülmektedir” dedi.

"ABD, AKP HÜKÜMETİNİ KENDİ POLİTİKALARINA YAKINLAŞTIRDI"

Gürkan devamla şunları ifade etti:
“AKP, hazırlığını yaptığı planında Menbic ve Fırat’ın doğusuna girerek belirli bir alanı tutmak, Süleyman Şah Türbesi’ni eski yerine taşımak, kontrol ettiği alana Türkiye’deki Suriyelilerin bir kısmını ve ÖSO güçlerini taşımak, daha sonra da Suriye sınırının bir kaç yerinden girerek sınırın Suriye tarafında 30-35 kilometre derinliğinde YPG-SDG güçlerinden arındırılmış bir bölge oluşturarak, buraya da Türkiye’den Suriyeliler, ÖSO güçleri ve Barzanici Kürtleri yerleştirmek Türkiye’nin de gözlemci olarak askeri güçlerini ve devriyelerini bulundurmasını hedeflemekte. Ancak sağlandığı söylenen mutabakatın belirsizliği bir yana anlaşıldığı söylenen maddelere bakıldığında sınırları belirsiz bir uzlaşma olduğu görülmektedir. Varılan mutabakatta ne “güvenli bölge”nin hangi alanları kapsayacağı bellidir, ne de kaç kilometre derinlikte olacağı, bu bölgeye hangi güçlerin yerleştirileceği bellidir.”

Sağlanan mutabakatın AKP iktidarının başarısı olmadığını söyleyen EMEP Genel Başkan Gürkan şu değerlendirmede bulundu:
“ABD Türkiye hükümetini kendi politikalarına yakınlaştırmıştır. Türkiye’nin yayılmacı hayallere kapılarak, tek başına da olsa Fırat’ın doğusuna gireceği iddiasını ABD, Rusya, Suriye politikalarından bağımsız gerçekleştirmesinin de dayanağı yoktur. ABD ve Rusya’ya rağmen adım atmasının olanağı yoktur. ABD, Kürt sorununu eşit haklara dayalı kardeşlik temelinde çözmemiş bir devlet olarak Türkiye’yi bu sorun üzerinden kendi politikalarına bağlamanın pazarlığını yürütmektedir.”

"EMPERYALİSTLER BÖLGEDEN ELİNİ ÇEKMELİ"

Suriye dahil olmak üzere Ortadoğu’da ve bölgede yaşanan sorunun çözümüne ilişkin Gürkan şunları dile getirdi:

“Türk, Türkmen, Kürt, Arap ve bölgedeki diğer halkların kendi kaderlerini belirleme hakları, eşitlik ve kardeşlik temelinde ele alınmadığı sürece savaş, şiddet, çatışma sona ermeyecek; bölge halkları ölüm, göç, açlık, yoksulluk vb. kurtulamayacaktır.

Öncelikle emperyalist güçlerin bölgeyi terk etmesi, bütün bölge gericiliklerinin elini çekmesi, sorunun silah yerine tarafların görüşmeleri ile çözülmesi iradesi bölgede barış için başlangıç olabilir. AKP iktidarının bölgede bir çatışmanın içine girmesi içerideki açmazlarına Suriye politikasını ekleyeceği gibi çatışma bataklığına bütün bir ülkeyi sürükleyecektir.

Hükümet Suriye üzerinden yayılmacı hayallerine, bölgeyi yeniden dizayn etme emellerine son vermelidir.” (İstanbulEVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Emek Partisi: Ekmek zammı belediyelerce sübvanse edilsin!

SONRAKİ HABER

HDP İzmir İl Örgütü: İşgal ve savaşa karşı barışı savunuyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...