05 Ağustos 2019 21:02

Hindistan'daki seller: Bihar ve Assam'da ölenlerin sayısı 220'ye çıktı

Hindistan'da meydana gelen seller nedeniyle Bihar ve Assam eyaletlerinde ölenlerin sayısı 220'ye çıktı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Hindistan'ın doğu ve kuzeydoğusunda temmuz başından bu yana etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı seller nedeniyle Bihar ve Assam eyaletlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı 220'ye yükseldi.

Hindistan basınında yer alan haberlere göre, şiddetli yağışlar nedeniyle oluşan sellerden en çok etkilenen eyaletlerden Bihar'da 130 olan ölü sayısı son günlerde değişmezken, Assam'da ise yaşamını yitirenlerin sayısı 90'a çıktı.

Yetkililer, sellerin 13 bölgeyi vurduğu Bihar'da su taşkınları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan halkın, bazı bölgelerde suların çekilmesiyle evlerine dönmeye başladığını belirtti.

BİHAR'DA SELDEN ETKİLENEN SAYISI 8 MİLYONU AŞTI

AA'nın haberine göre, Ulusal Afet Yönetim Otoritesi (NDRF), Bihar'da sellerden etkilenenlerin sayısının 8,8 milyonu aştığını açıkladı. Yardım ve iyileştirme çalışmalarının NDRF'nin desteğiyle eyalet hükümetince yürütüldüğü kaydedildi.

Assam Eyalet Afet Yönetimi Kurumundan (ASDMA) yapılan açıklamada, eyaletin 10 bölgesinde sellerden etkilenenlerin sayısının yaklaşık 88 bin olduğu bildirildi.

Eyalette halihazırda 147 köyün sular altında olduğu ifade edilen açıklamada, 16 bin 890 hektarlık tarım arazisinin hasar gördüğü kaydedildi.

Açıklamada ayrıca 6 bölgede faaliyet gösteren 25 yardım kampında 3 bin 247 kişinin bulunduğu vurgulandı.

Diğer yandan, yetkililer Assam'da su seviyesinin düşmeye başladığını ancak yine de bazı nehirlerde tehlike düzeyinin altına inmediğini aktarmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

"Fırat’ın doğusuna operasyon" planına ABD'den "Rahatsızız" açıklaması

SONRAKİ HABER

Kurban bayramında siber suç kurbanı olmamak için ne yapılmalı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...