18 Temmuz 2019 06:05

Finlandiya'da halk fok balıkları için seferber oldu

Saimen Gölü'nde 4 fok balığının ağlara takılıp ölmesinden sonra, 50 bin imza toplayan Vatandaş İnisiyatifi fokların kurtarılması için parlamentodan önlem almasını talep etti.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Finlandiya halkı, dünyada sadece Saimen Gölü'nde bulunan fok balıklarının kurtarılması için seferber oldu. 3 gün içinde 50 bin imza toplayan Vatandaş İnisiyatifi balıkların kurtarılması için parlamentodan önlem almasını talep etti. 15 Nisan ila 30 Haziran arası Saimen Gölü'nde ağlara takılıp ölen 4 fok balığının fotoğrafları sosyal medyada paylaşılmasıyla ülke çapında bir tartışma başlattı.  Yöre halkından Iina Palonen'in ailesiyle birlikte balıkların kurtarılması için önlem alınması talebiyle başlattığı imza kampanyası geniş halk yığınlarından destek gördü.

GÖLDE BALIK AVLANMASI YASAKLANACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı, Saimen Gölü'nde balık avlanmasının sınırlandırılması için yeni yönetmenlik hazırlayacağını duyurdu. Bakanlık, balıkçılara gölde balık avlarken dikkatli olmaları ve Saimen fok balıklarına zarar verebilecek ağ vb. gibi araçları kullanmaktan kaçınmaları uyarısında bulundu.

8 BİN YIL ÖNCE SAİMEN GÖLÜ OLUŞTU

Saimen Gölü karaların yükselmesiyle bundan 8 bin yıl önce buzul çağında ortaya çıktı. Baltık Denizinin bir kısmı göle dönüşünce gölde yaşayan balıklar izole oldu. Süreç içerisinde morfolojik, ekolojik ve genetik özellikleri farklılaşan Saimen fok balığı türü ortaya çıktı.

Saimen fok balıklarının diğer türlere kıyasla gözleri ve beyinleri daha büyük. Gri kürkü üzerinde siyah benekler bulunan Saimen fok balıklarının ağırlığı 50 ila 90, boyu da 130 ila 145 santimetre arasında.

HEDEF FOK BALIKLARININ SAYISINI 2025'TE 400'E ÇIKARMAK

1955 yılında koruma altına alınan Saimen fok balığı yılda ortalama yüzde 2 oranında artış gösteriyor. Sayıları 2000'li yılların başlarında 250 civarında iken bugün 360. Balıkların sayısının 2025 yılında 400'e çıkarılması hedefleniyor.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hrant Dink davasında Tuncel, Samast ve Hayal'e hapis cezası verildi

SONRAKİ HABER

Marmara'da sıcaklıklar mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa