13 Temmuz 2019 17:09

Ekrem İmamoğlu'ndan İBB iştiraklerine olağanüstü genel kurul çağrısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB iştiraklerine olağanüstü genel kurullarını toplamaları için çağrı yaptı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait iştiraklerde görev yapan AKP’li yöneticilerle ilgili tartışma sürüyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun belediye iştiraklerinin yönetiminde görev yapan AKP’lilere yönelik istifa çağrısına sadece İBB eski Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut’tan yanıt geldi.

İmamoğlu’nun “İstifa ettik diyen Genel Sekreter ve yardımcıları şu anda İBB’nin önemli iştirakinin yönetim kurulu başkanı, bence hakları olmayan maaşları alıyorlar” sözlerine eski Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut, yazılı bir açıklamayla yanıt verdi. Emekli olduğunu ve yönetim kurulu başkanlığının sona erdiğini ifade eden Bulut, "'Bence hakları olmayan maaşları alıyorlar’ ifadesi kesinlikle gerçek değildir" dedi.

İBB İŞTİRAKLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait halen 5 alanda hizmet veren 28 şirket bulunuyor. İBB Akademinin derlediği rakamlara göre, 2016 yıl sonu itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştiraklerinin Toplam Sermayesi 6 milyar 650 milyon 771 bin 433 TL. Sermaye 1 milyar 883 milyon 644 bin 339 Dolar olarak hesaplanmış, ancak bu hesaplama yapıldığı tarihte dolar 3,53 TL’den işlem görüyordu. Bugünün kuruna göre 1 milyar 155 milyon 610 bin 23 TL’ye denk geliyor.

Yine aynı rakamlara göre iştiraklerin yıllık geliri toplam geliri ise 3 milyar 540 milyon 955 bin 491 dolar. Yine aynı kur hesaplamasına göre TL bazında 12 milyar 502 milyon 405 bin 648 TL olan gelir bugünün kur hesaplaması ile 7 milyar 814 milyon 3 bin 530 TL’ye gerilemiş durumda. Yani 2016’dan yana İBB’nin dış borçları hızla büyürken iştiraklerden elde ettiği geliri ise küçüldü.

İştiraklerin en büyüğü 4420 kişilik kadrosu ile Metro İstanbul A.Ş. ardından İSTAÇ A.Ş. ve Sağlık A.Ş., KİPTAŞ, İSPARK A.Ş. ve İGDAŞ geliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına 23 Haziran seçimleri ile Ekrem İmamoğlu’nun bir kez daha seçilmesinin ardından AKP’li bazı İBB yöneticileri görevinden istifa etti. Ancak iştiraklerdeki yöneticilik görevlerinden istifa etmemeleri İmamoğlu tarafından eleştirildi.

İmamoğlu, İBB iştiraklerine olağanüstü genel kurullarını toplamaları için çağrı yaptı. Yasal mevzuata göre Belediye Başkanı’nın çağrısı üzerine 45 gün içerisinde şirketlerin olağanüstü genel kurullarını toplaması gerekiyor. Ancak halen genel kurul tarihleri belirlenmedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

CHP’den kanun teklifi: İş cinayetlerinde ölen madenciler arasında ayrım kalksın

SONRAKİ HABER

"Bakur Belgeseline ceza sinema tarihine kara lekedir"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa