12 Temmuz 2019 14:21

İmamoğlu: İstifa ettik diyenler hâlâ 10 iştirakin yönetim kurulu başkanı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstifa ettik" diyerek helallik isteyen 10 kişinin hâlâ İBB'nin en önemli 10 iştirakinin yönetim kurulu başkanı olduğunu söyledi.

Fotoğraf: Ali Balıkçı/AA

Paylaş

Kemal Kılıçdaroğlu ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "(Biz istifa ettik) diye helallik isteyen genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları, toplam 10 kişi şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en önemli 10 iştirakinin yönetim kurulu başkanı. Bu nasıl istifa?" dedi. İmamoğlu ayrıca "Lütfen milletin, millete ait paraların, malın üzerine oturmuş gibi davranmayın. Ne bir siyasi partiye ait, ne bir kişiye ait, ne bir gruba ait...Millete ait şirketlerden, iştiraklerden bahsediyoruz. Bir an önce gereğini yapmalarını buradan duyuruyorum" ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN'DAN HABER BEKLİYORUZ"

İmamoğlu, CHP'li İstanbul ilçe belediye başkanları ve CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleriyle Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu ile yaptıkları toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme konusunda resmi bir talepte bulunup bulunmadığı, buna bir cevap verilip verilmediği sorusuna karşılık, seçimi kazandığı gece bu diyaloğu kurma isteğini beyan ettiğini anımsattı.

İmamoğlu, "6 Temmuz'da telefonla kendilerine, makamlarına talebimizi yineledik, 2 gün sonra da yazılı bir talep gönderdik. Hatta bugün de Ankara'da olacağımızı sadece bilgi olarak yazdık ama müsait oldukları zaman diliminde konuşup, İstanbul'un brifingini kendilerine aktarmamızı, mevcut durumu kendilerine aktarma isteğimizi ilettik, haber bekliyoruz" dedi.

"BU NASIL İSTİFA"

İmamoğlu, belediye iştirakleriyle ilgili gelinen son noktanın sorulması üzerine de şunları söyledi:

"Belediyemizde açıkçası bir el freni gibi bir süreç yaşanıyor. Bürokraside de bu tarz konular önümüze geliyor. Bazı memuriyeti olan insanların kurumlarla ilgili geçiş süreçlerinde yaptığımız taleplerin geri dönüşünün gecikmesi, bütün bunlar aslında hoş değil çünkü biz bir an önce görevimize tam motivasyonla eksiksiz başlama çabası içerisindeyiz. Bakın şu unutulmamalı, İstanbul'da şöyle de bir durum var, bütçenin üçte ikisi neredeyse şirketlerin üzerinde ve şirketlerle ilgili şu anda anlaşılmaz bir direnç yaşanıyor. Örnek vereyim, 'Biz istifa ettik' diye helallik isteyen genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları, toplam 10 kişi şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en önemli 10 iştirakinin yönetim kurulu başkanı. Bu nasıl istifa?"

"MİLLETİN MALININ ÜSTÜNE OTURDUNUZ"

Bu milletin kendilerinden "23 Haziran'da seni seçtim, benim malımı, paramı korudun mu, iyi kullandın mı?"  diye hesap soracağını ifade eden İmamoğlu, "Bana soracak ama biz oraya yönetim atayamıyoruz. Genel kurul çağrısı için noter tebliğleri yapıyoruz maksimum süreler kullanılıyor. O zaman diliminde ne olacağını henüz kestiremiyoruz. Ağustos'un sonuna dönük tarihler veriliyor. Dolayısıyla ben o 10 şahsa ve diğerlerine diyorum ki, bakın milletin malının üstüne oturdunuz. 6 aydır, 31 Mart'ta seçim oldu bakın, bu tartışmalar yüzünden bence hakları olmayan maaşları alıyorlar. Çıkartırız onun da bedellerini. Hakları olmayan maaşları aldıkları gibi ne şekilde yönettiklerine dair bilgi sahibi değiliz" diye konuştu.

"KENDİLERİNİ BAŞLARINI ÖNE EĞECEKLERİ DURUMA DÜŞÜRMESİNLER"

İmamoğlu, millete ait 60 milyar liraya varan İstanbul konsolide bütçesinin 40 milyara yakınını yöneten kişilerin şu anda kendi ekipleri olmadığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Dolayısıyla biz bir an önce görevlerinden istifa etmelerini, bizim ona göre genel kurulları yapmamızı ve bir an önce vatandaşa hesap vereceğimizi, 5 yılın başlangıç gününden itibaren bizim irademizin o yönetimlere yansımasını istiyoruz. Bu görülür bir şey değil. Söylüyorum, bunu söylemeye de devam edeceğim. Yarınlarda tek tek anlatacağım. Çünkü ben milletimize şeffaf şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde ne olup biteceğini 5 yıl boyunca anlatacağıma söz vermiştim. Lütfen milletin, millete ait paraların, malın üzerine oturmuş gibi davranmayın. Ne bir siyasi partiye ait, ne bir kişiye ait, ne bir gruba ait... Millete ait şirketlerden, iştiraklerden bahsediyoruz. Bir an önce gereğini yapmalarını buradan duyuruyorum. Biz de takip ediyoruz, yasal süreçleri her şeyi takip ediyoruz. Sonralarında kendilerini pişman olacakları, yüzlerinin kızaracakları, başlarını öne eğecekleri duruma düşürmesinler."

"SEÇİME 7-8 GÜN KALA BU KADAR ACELE KİME DAĞITILDI BU PARA VE NE İÇİN?"

İmamoğlu, "Maliye payının erken ödenmesiyle ilgili nasıl bir süreç işleyecek?" sorusu üzerine de "Türkiye tarihinde olmuş bir şey değil." ifadesini kullandı.

Kim olursa olsun, göreve geldikten sonra kurumun bütçesine göre, bütçe disiplinine göre önceliklere göre ödemeleri yaparak süreci yönetmek isteyeceğini anlatan İmamoğlu, "Örneğin İstanbul halkını taşıyan, 8 aydır hak edişlerini alamayan taşımacılar var, halk otobüsleri var. Bunlara doğru dürüst ödeme yapılmadan kime dağıttınız bu parayı? Biz biliyoruz, tespitlerimizi de yaptık biz paylaşacağız bunu. Sadece o değil, kamulaştırma bedeliyle beraber 1,7 milyar lira. Yani haziran sonunda biz gelip bunu dağıtmamız gerekirken seçime sadece 7-8 gün kala gelip bu kadar acele kime dağıtıldı bu para ve ne için?" diye sordu.

Göreve geldiklerinde belediyenin kasasında 6 milyon lira olduğunu, bunun maaşların bile yüzde 2-3'üne denk geldiğini belirten İmamoğlu, "Bu kadar düşük oranda bir parayı kasada bulmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Neydi o acele anlamış değiliz ama süreci takip ediyoruz. Çok ahlak dışı bir süreç yaşattılar" dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Evrensel’den SETA’ya suç duyurusu

SONRAKİ HABER

Şule Çet’in ölümüyle ilgili plazada biyolojik leke aranacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa