11 Temmuz 2019 20:05

Esenler Otogarı'nın otopark bölümü 5 yıllığına İSPARK'a devredildi

İstanbul Esenler Otogarı'nın otopark bölümü İBB meclisinin kararıyla 5 yıllığına belediyeye bağlı İSPARK'a devredildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İstanbul'da bulunan Esenler Otogarı’nın bir bölümü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisi kararıyla belediyeye devredildi. Otogardaki otopark bölümü, belediyeye bağlı şirketlerden İSPARK'a dahil oldu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Esenler Otogarı'nın otoparkının İSPARK'a devrini sosyal medya hesabından yaptığı "İBB Meclis toplantımızda İstanbul Otogarı'nın otopark bölümünün İSPARK'a devri kararı oy birliği ile geçti. Bu alanın verimli ve güvenli bir şekilde kullanımı ile ilgili çalışmalara başlıyoruz" paylaşımı ile duyurdu.

"GELİRİN YÜZDE 25'İ İBB'YE AKTARILACAK"

Gazeteci Dinçer Gökçe de sosyal medya hesabından devirin detaylarına dair bilgiler paylaştı. 5 yıl boyunca İSPARK’ın işleteceği otoparkın günlük gelirinin 1 milyon lira civarında olduğunun tahmin edildiğini ve otopark gelirinin yüzde 25'inin İBB'ye aktarılacağını ifade eden Gökçe, "Otogardan günlük çıkış yapan 2 bin otobüsten ortalama 130 TL, 168 yazıhaneden aylık 400 TL, gar çalışanlarının araçları ile servis araçlarından aylık 70’er TL alınıyor" dedi.

Gökçe'nin paylaşımları şöyle oldu:

"Esenler'deki İstanbul otogarı resmen İSPARK'a devredildi. Otogarın gelirinin yüzde 25'i İBB'ye aktarılacak. Otogara giriş çıkışlarda ise ilk 1 saat ücretsiz olacak. Cinayete azmettirmede hükümlü olan Galip Öztürk, 25 yıldır otogara çökmüş durumdaydı."

"Otogardan günlük çıkış yapan 2 bin otobüsten ortalama 130 TL alınıyor. 168 yazıhaneden aylık 400 TL, gar çalışanlarının araçları ile servis araçlarından aylık 70'er TL alınıyor. Giriş çıkış yapan binlerce araçtan da otopark ücreti alınıyor. Tahmini günlük gelir 1 milyon lira."

"Otogarın işletmecisi AVTER şirketi Galip Öztürk'ün. Şirketin yönetiminde Öztürk'ün 2 kızı ile Mustafa Yıldırım, MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Aziz Akgül yer alıyor. Kızılay eski genel müdürü Tekin Küçükali de eski şirketin yöneticiydi"

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar, Afganistan hükümetinde yaşanan cinsel tacizi anlattı

SONRAKİ HABER

Kızıltepe’de beton mikserinin çarptığı Amine Göktürk hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...