01 Temmuz 2019 15:33
Son Güncellenme Tarihi: 02 Temmuz 2019 11:19

İkitelli’de yaşanan gerilim sonrası Suriyeli mültecilere saldırı

İstanbul İkitelli'de dün gece yaşanan gerilim, taciz ve tecavüz iddialarının kulaktan kulağa yayılmasıyla birlikte Suriyeli avına dönüştü. Mahalledeki gerilimi ve saldırıları yurttaşlarla konuştuk.

Sosyal medyada paylaşılan videolardan ekran görüntüsü.

Paylaş

Bekir GÜL
Umut Düzgün BULUT
İstanbul

29 Haziran Cumartesi saat 21.00 sularında İkitelli’de başlayan olaylar çevreden yayılan "taciz, tecavüz" iddialarıyla beraber Suriyeli avına dönüştü. Toplanan onlarca kişi sokaklarda yürüyüş yapıp Suriyeli mültecilerin dükkanlarına saldırı düzenledi. Yaşanan bu saldırıyı ve yaşananları mahallelilerle konuştuk. 

"HERKES BİR ŞEY SÖYLÜYOR"

Saldırı olayının ardından konuştuğumuz hemen herkes ortalıkta birçok iddianın dolaştığını ama bunlara inanıp inanmamak konusunda temkinli olduklarını dile getirdi. “Zaten Suriyelileri sevmiyorlar” diyen bir mahalleli böylelikle ortaya atılan asılsız haberlerin insanları daha kolay provoke ettiğine vurgu yapıyor. Fakat mahallede bu duruma dair birçok komplo teorisi dolaşıyor.  “Bu işi hükümete karşı olanlar yaptı” diyenler de var, “Gözümün önünde taciz ettiler” diyen de.

Polisin olaya müdahalesine tepki gösterenler ise “Polis Suriyelileri koruyor bizi ise içeri alıyor” diye tepki gösteriyor. Buna karşın ortada bir taciz olayı olsa dahi bunun tüm Suriyelilere yüklenmesinin yanlış olduğunu dile getirenler de var. “Bizim içimizden de tacizci, tecavüzcü çıkıyor. Onların yüzünden hepimizi tecavüzcü ilan etmiyoruz” diyerek yaşanan olayların tüm Suriyelilere mal edilmesini yanlış buluyorlar. Mahalleliler genel olarak bu ‘Suriyeli avı’ndan rahatsız olsa da Suriyelilerin mahalledeki varlığını da sorgulayarak “Böyle mülteci politikası olmaz” diyorlar.

Irkçı ve nefreti körükleyen söylemler, Suriyeli mültecilere dönük linç kampanyaları ve ayrıştırıcı söylemler, bu gibi olaylarda asparagas haberlerin, provokatif söylemlerin inandırıcılığını arttırıyor. “Zaten Suriyelileri sevmiyorlar” diyen mahallelinin dediği gibi “normalde olsa” inanmayacağı iddialara daha rahat inanmasına veya onu kabullenmesine sebep oluyor.

"ORTAK SORUNLARIMIZ VAR"

Evrensel'e konuşan Emek Partisi Küçükçekmece İlçe Yöneticisi Neslihan Karyemez ise bu ayrıştırıcı dilin, nefret söyleminin ve Suriyeli mültecilerin hedef haline getirilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyleyerek “Bu mahallede yoksul emekçi halk birlikte yaşıyor. Suriyelisi de Türkü de Kürdü de yan yana aynı iş yerlerinde çalışıyor, aynı koşullarda yaşıyoruz. Ortak sorunlarımızı konuşmalı, yan yana gelmenin yollarını bulmalıyız” dedi. Hızla yayılan asılsız iddiaların, bu iddiaları yayanların provokasyona kapı araladığını ve bu gibi olaylarda söylenenlere temkinli yaklaşmak gerektiğini dile getiren Karyemez “Bu gibi linç olaylar mahallede huzursuzluğu arttırıp emekçiler arasındaki ilişkileri zayıflatıyor” diye konuştu.

EMNİYET TACİZ İDDİASINI YALANLADI

Emniyetten yapılan açıklamada ise taciz iddiaları yalanlanarak şu ifadelere yer verildi: “12 yaşında Suriyeli bir çocuk evinin camından, 12 yaşındaki başka bir çocuğa ‘gel’ diye seslenmiş ve olayda herhangi bir fiziki temas yaşanmamıştır” denildi.

GÖZALTI SAYISI 16’YA ÇIKTI

Olayla ilgili sosyal medya üzerinden provokasyon yaptığı iddiasıyla 16 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, “İkitelli Gençlik Grubu” adı altında kurulan ve 58 kişinin üye olduğu mesajlaşma grubu üzerinden olayların büyütülmeye çalışıldığını tespit etti.

Ekipler, dün düzenlediği eş zamanlı operasyonla, haklarında gözaltı kararı verilen 13 grup üyesinden 11'ini yakaladı. Böylece daha önce yakalanan 5 şüpheliyle birlikte gözaltına alınanların sayısı 16'ya yükseldi.

“Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan haklarında adli işlem başlatılan 16 şüphelinin işlemlerinin sürdüğü, firari 6 kişinin ise yakalanmasına çalışıldığı bildirildi.

Sosyal medya üzerinden “#ÜlkemdeSuriyeliİstemiyorum” ve “#SuriyelilerDefolsun” başlığı altında provokatif paylaşımlar yaptığı belirlenen 5 kişi, 30 Haziran'da düzenlenen ilk operasyonda gözaltına alınmıştı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sudan’da cuntaya karşı "milyonların yürüyüşü"

SONRAKİ HABER

Ahmet İhvani’den Perde albümü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...