24 Haziran 2019 13:57
Son Güncellenme Tarihi: 24 Haziran 2019 16:03

23 Haziran İstanbul seçiminin iktidar medyasındaki yansımaları

23 Haziran İstanbul seçiminde Ekrem İmamoğlu'nun açık farkla kazanması sonrası iktidar medyası birbirine benzer manşetlerle çıktı. Bazı köşe yazarları ise eleştirel yazılar yazdı.

Kolaj: Gazetelerin birinci sayfaları

Paylaş

23 Haziran İstanbul seçimini CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun açık ara farkla kazanması iktidarın kontrolündeki medyanın yazarlarını kızdırdı. Bazı yazarlar AKP’yi eleştirirken bazı yazarlar İmamoğlu’yu karalamayı sürdürdü.

Kimi köşe yazarları köşesinde, kimileri sosyal medya paylaşımlarında, kimileri de çıktığı televizyon kanalında iktidarı hatalı davranmakla suçladı. “İstanbul’un mağdurun yanında yer aldığını” söyleyen yazarlar, hükümet temsilcilerinin kullandığı sert üslubun da kutuplaştırmayı artırdığını söyledi.

Cem Küçük seçim sonuçlarını “AKP için hezimet” şeklinde yorumlamasının ardından bir televizyon kanalında, Rabia Naz Vatan cinayetine ilişkin iktidarı eleştirdi. Kendisinin de Giresun’un Eynesil ilçesinden olduğunu belirten Küçük “Ne yazık ki Rabia Naz olayı örtülmüştür. Bu tür eleştirel konulara girince ne yazık ki Ak Parti’liler telefon açıyor” dedi.

Diğer köşe yazarlarının yazılarından önemli bölümler şöyle:

"AK PARTİ BÖYLE GİDERSE GELDİĞİ GİBİ GİDER"

Abdurrahman Dilipak (Yeni Akit): Bu sonuçlar ne anlama geliyor? Gayet açık, değişim istiyor. Büyük bir güven kaybı var. Bu iş bu noktaya kadar uzatılmaması gerekiyordu. Bu süreç yanlış yönetildi. Değişime direnenler, AK Parti’nin imajına zarar veren herkesten bunun hesabı sorulmalı. Daha ilk günden söylemiştim, AK Parti böyle giderse geldiği gibi gider. Belediyelerle geldi, belediyelerle gider. AK Parti son kavşakta. Bu konuyu daha konuşacağız. AK Parti bu uyarılara artık kulak vermeli ve bu sesleri kısanlar partiden uzaklaştırılmalı.

Ali Karahasanoğlu (Yeni Akit): Akacak kan, damarda durmazmış.. CHP kazandı.. Üzüldük… Ama biz, “Olanda hayır vardır” deriz.. “Hayır gibi gördüklerimizde şer, şer gibi gördüklerimizde hayır vardır” inancındayız.. Ama tarihe not düşelim.. Bu seçim öncesinde “Ekrem İmamoğlu lehine yazılar döktüren bizim mahallemizdekiler”in hepsini bir kenara yazdık.. CHP adayına destek verenlerin hepsini kaydettik. Her olumsuz icraatta.. Hatırlatacağız: “Vebali sizin boynunuza..”

Abdulkadir Selvi (Hürriyet): 31 Mart seçimlerinin iptali Ekrem İmamoğlu’nu mağdur konumuna düşürdü. Halkımız bir kez daha mağdurun yanında yer aldı.

Ahmet Hakan (Hürriyet): “Seçimin yenilenmesinin haklı ve makul gerekçeleri var” konusunda halkı ikna edemediler. Çok az bir farkla kazanmış olan Ekrem İmamoğlu’na koskocaman bir “mağdur” sıfatı armağan ederek büyük farkla kazanmasına katkı sundular.

Mehmet Barlas (Sabah): Hepimizin ortak beklentisi bu son seçimle birlikte kamplaşmanın ve nefret noktasına varan farklılıkların son bulmaları değil mi?  Demokrasiyi kararlılıkla yaşatmaya azmetmiş bir toplum olarak yerel seçim sonrasında sayı ile kendimize gelmeliyiz.

Hilal Kaplan (Sabah): Üzüldüğüm İstanbul gibi gözbebeği bir şehrin Binali Yıldırım vizyonuyla yönetilemeyecek olması ve Kandil ile Pensilvanya'yı sevindirecek bir sonucun hasıl olmasıdır.

Ahmet Kekeç (Star): Siyasetin gözden düşürüldüğü dönemlerde, hangi güçlerin el aldığını hatırlayalım, “tehlike”nin dehşet boyutları ortaya çıkacaktır. Hülasa, “Adam yalan söylemeyi huy edinmiş, ne yapabiliriz ki?” deyip konuyu kapatamayız!

Nihal Bengisu Karaca (HaberTürk): İmamoğlu’nun darbeci Abdülfettah Sisi ile özdeşleştirilmesi hakaret değil miydi?

İKTİDAR MEDYASI YORUMSUZ ÇIKTI

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından iktidar medyasının nasıl manşetler atacağı en çok merak edilen konular arasındaydı. Zira 31 Mart öncesinde de sonrasında da İmamoğlu gazetelerin hedefindeydi. Türlü manipülatif manşetlerle çıkan gazeteler VIP krizinden, ‘Oyları çaldılar’ haberlerine kadar günlerce çarpıtma içeren haberler yaptılar. Bugün gazeteler yorumsuz ve birbirine benzer manşetler attı. Pek çok gazete ‘İstanbul tercihini yaptı’ sözü ile haberi duyurdu.

İki gazete İstanbul’un İmamoğlu’na ‘teslim edildiği’ yönünde imalı göndermede bulunurken iktidar medyasının amiral gazetesi sayılan Sabah’ın ‘Demokrasi kazandı’ manşetini “Tertemiz seçim İstanbul’a yakıştı” üst başlığıyla sunması dikkat çekti.

“İstanbul seçimini yaptı” başlığı Demirören grubunun gazetelerinin yanı sıra Yeni Şafak, Akşam ve Star gazetelerinin de başlığı oldu.

Akit ise "İstanbul sola teslim" dedi.

AA'NIN ESKİ GENEL MÜDÜRÜ DE ELEŞTİRDİ

Anadolu Ajansı’nın eski genel müdürü ve Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, İstanbul’da Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun ezici farkla kazanması sonrası AKP‘ye sert eleştiriler yöneltti. Öztürk Twitter hesabından, “Kişisel küçük çıkarları için her şeyi mübah görüp, öylesine haysiyetsiz şeyler yaptılar ki, koskoca bir camianın dinine, davasına, inancına, ilkelerine leke sürdüler, zarar verdiler. Asıl öfke duymamız gereken şey budur. İstanbul’u kaybetmek bunun yanında küçük kalır” dedi. Kemal Öztürk, ikinci bir tweet’te de, AKP içinden ismini vermediği bazı kişilere istifa çağrısı yaptı. Öztürk, “Kendi iradesiyle #istifa etmek, haysiyetli bir davranıştır. Talimatla istifa edince bu haysiyetli davranma fırsatı da elinizden kaçar” ifadelerini kullandı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

LGS sonuçları ve tercih kılavuzu açıklandı

SONRAKİ HABER

Dikili'de kadınlar Leyla'nın şiddete maruz bırakılmasını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...