22 Haziran 2019 17:27
Son Güncellenme Tarihi: 22 Haziran 2019 17:29

Bir günde 3 servis kazası: 6’sı çocuk 27 işçi yaralı

Manisa, Aksaray ve İstanbul’da işçileri taşıyan servisler kaza yaptı. Toplamda 6’sı çocuk 27 işçi yaralandı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Bir günde üç farklı ilde servis kazası yaşandı.

Manisa’da tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi. 1’i ağır 13 işçi yaralandı. Aksaray’da da tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi, 6’sı çocuk 11 kişi yaralandı. İstanbul’da ise inşaat işçilerini taşıyan kamyonet kaza yaptı 3 işçi yaralandı.

MANİSA’DA TARIM İŞÇİLERİNİ TAŞIYAN SERVİS DEVRİLDİ: 13 İŞÇİ YARALANDI

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, tarım işçilerini taşıyan minibüs, rampa çıkarken geri kayarak park halindeki bir minibüse çarptıktan sonra devrildi. Kazada araçtaki 13 işçi yaralandı.

Kaza, Şeyh Sinan Mahallesi Ali Koç Caddesi üzerinde meydana geldi. Tarım işçilerini taşıyan M.S. yönetimindeki minibüs, rampa çıkarken geri kayarak, yol kenarında park halindeki minibüse yandan çarptı ve devrildi.

20 kişinin bulunduğu minibüste şoförle birlikte 7 kişi, kazayı yara almadan atlattı. Araçtaki 13 tarım işçisi ise kazada yaralandı. Yaralanan işçilerden 1’inin sağlık durumunun ağır olduğu belirtildi.

AKSARAY’DA TARIM İŞÇİLERİNİ TAŞIYAN MİNİBÜS DEVRİLDİ: 6’SI ÇOCUK 11 KİŞİ YARALI

Aksaray’ın Eskil ilçesinde, tarlaya çapa yapmaya giden iki ailenin taşındığı minibüs sürücünün kontrolünden çıkarak devrildi, 6’sı çocuk 11 kişi yaralandı.

Kaza, Karakol Yaylası’nda meydana geldi. Tarlaya çapa yapmaya giden iki aile üyelerini taşıyan Mustafa İri’nin direksiyon kontrolünü yitirmesi sonucu minibüs devrildi. Kazada, 11 kişi yaralandı. Yaralılaran sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

İNŞAAT İŞÇİLERİNİ TAŞIYAN KAMYONET BARİYERE ÇARPTI: 3 İŞÇİ YARALANDI

Beylikdüzü - Edirne istikametinde, inşaat işçilerini taşıyan kamyonet bariyerlere çarptı. 3 işçi yaralandı.

İstanbul Beylikdüzü, D-100 Karayolunda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği kamyonet bariyerlere çarptı. Kazada araçta bulunan 3 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği kapalı kasa kamyonet Esenyurt yol ayrımındaki bariyere çarptı. Çarpmanın etkisiyle kamyonetteki 3 kişi yaralandı. Kazayı görüp duran diğer sürücülerin yardımıyla araç içinden çıkarılan yaralılar için olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri gönderildi.

Kazada yaralanan Turan Aydın, Sedat Koyuncu ve Süleyman Özaydın’ın çalıştıkları inşaata gitmek için yola çıktıkları öğrenildi.

2018 İŞ CİNAYETLERİNDE ÖLÜM SEBELERİNDEN %21'İ SERVİS KAZALARI

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) 2018 yılı iş cinayetleri raporuna göre hayatını kaybeden 1923 işçinin %21'i servis kazası sonucu hayatını kaybetti.

“İŞÇİLER İŞYERLERİNE GİDERKEN DE DÖNERKEN DE İNSANİ ULAŞIM KOŞULLARINA SAHİP OLMAK ZORUNDADIR”

İSİG Meclisinden Doç. Dr. Gürkan Emre Gürcanlı, servis kazalarıyla ilgili Evrensel’e değerlendirmelerde bulundu.

Emre Gürcanlı, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na atıf yaparak, çalışanları işyerine getirip götürmek için işverence sağlanan herhangi bir araçta gerçekleşen kazaların iş kazası sayıldığını hatırlattı.

Gürcanlı, “İşveren işçileri işyerlerine nasıl götürüyor? Çoğu zaman en ilkel şekillerde. Özellikle tarım işçileri kamyonetlerin, kamyonların arkasında insanlık dışı koşullarda götürülüyor. İSİG’in yaptığı çalışmaların gösterdiği üzere, tarım sektöründe çalışan işçilerin büyük kısmı göçmen veya geçici işçi. Kamyon kasalarında veya minibüslerin arkasında taşınan bu işçiler trafik kazaları sonucu hayatını kaybediyor. İşçi sağlığı iş güvenliği mücadelesi yalnızca işyerlerinde değil, işyeri dışında da “işçilerin işyerlerine gitmek için sağlıklı ve güvenli ulaşım” mücadelelerini kapsamak zorundadır. Bu aynı zamanda yasal olarak da 5510 sayılı yasa kapsamında da belirtilen iş kazası kapsamındadır” dedi.

“Tüm dünyada kabul gören, görmesi gereken insani emekten yana değerler kapsamında değerlendirilmesi gereken bir kavram” diyen Doç. Dr. Gürcanlı “İşçilerimiz yalnızca çalışırken değil işyerlerine giderken de, işyerlerinden evlerine dönerken de insani bir ulaşım ve çalışma koşullarına sahip olmak zorundadır” ifadelerini kullandı.

Emre Gürcanlı, “Rahmetli Çetin Emeç. Hürriyet gazetesi yazarı. İşveren tarafından sağlanan otomobilinde evinin önünde bir terör saldırısına maruz kaldı, öldürüldü. Bu ölüm Yargıtay tarafından iş kazası kabul edildi” diyerek emsal olan kararı hatırlattı. (İstanbul/Evrensel)

ÖNCEKİ HABER

Hawaii’de uçak düştü: 9 ölü

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki selde ölü sayısı 136'ya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa