19 Haziran 2019 16:55

BM’nin Kaşıkçı raporu: Veliaht Prens sorumlu

Birleşmiş Milletler'in Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili hazırladığı raporda “Suudi Arabistan devletinin sorumlu olduğu yargısız bir infaz” nitelemesi yer aldı.

Fotoğraf: Umar Farooq/AA

Paylaş

Birleşmiş Milletler, Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini “Suudi Arabistan devletinin sorumlu olduğu yargısız bir infaz” diye niteledi. Raporda, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin de aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar var” denildi.

YAPTIRIM ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümüne ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. 101 sayfalık raporda, Kaşıkçı’nın ölümü için “yargısız infaz” denilirken, Suudi Arabistan devleti sorumlu tutuldu. Veliaht Prens Muhammed bin Selman işaret edildi ve yaptırım çağrısında bulundu.

BM raporunda, cinayetin suçlusu için tek ve açık bir isme işaret edilmezken Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın da aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar olduğu kaydedildi. Raporda, “Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin yaptırımlar Veliaht Prens ve onun yurt dışındaki kişisel mal varlıklarını da kapsamalıdır” ifadelerine yer verildi. (DIŞ HABERLER)

TÜRKİYE’DEN ÖZÜR DİLENMELİ

Raporda, “Kaşıkçı’nın öldürülmesi Suudi Arabistan devletinin sorumlu olduğu yargısız bir infazdır. Suudi Arabistan, diplomatik ayrıcalıkları suiistimal etmesinden dolayı Türk Hükümeti’nden özür dilemeli. ABD, Kaşıkçı cinayetinin araştırılması için FBI soruşturması başlatmalı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin de aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar var.”

BM Özel Raportörü Callamard ayrıca, “BM Genel Sekreteri (Antonio Guterres), Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin cezai soruşturma başlatmalı” dedi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018’de girdiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüştü. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

"Doğa ve Direniş Öyküleri" Bursalı okurlarla buluştu

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa