17 Haziran 2019 21:26

İmamoğlu, "Sayıştay raporları sahte" iddiasını yalanladı ve raporları paylaştı

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın katıldığı canlı yayında, Sayıştay raporlarının referans gösterilmesinin ardından başlayan tartışmaya dair İmamoğlu açıklama yaptı ve raporları paylaştı.


Ekran görüntüsü: Evrensel

Paylaş

Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın katıldığı canlı yayında İmamoğlu, Sayıştay'ın hazırladığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi raporlarına atıf yaparak İBB yönetiminde israf düzeni olduğunu ifade etmiş, ardından AKP kanadından Sayıştay raporunun sahte olduğu iddiaları ortaya atılmıştı.

CHP'nin İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, olayla ilgili yaptığı açıklamada Ekim 2018'de yayımlanan raporun 2017 yılına ait olduğunu vurgulayarak ilgili raporun Sayıştay'ın resmi internet sitesinde hâlâ yer aldığını belirtti.

Yapılan açıklamada, "Belirtilen konular Sayıştay’ın seçim sürecinin başlamasının hemen öncesinde, Ekim 2018 tarihinde açıklanan 2017 yılına ait İBB, İSKİ ve İETT Denetim Raporlarına dayanmaktadır. Bazı basın organlarında çıkan sahte iddiası tamamen saçmadır. Sayıştay Başkanlığının kendi resmi web sitesinde rapor halen bulunmaktadır. Raporda kamu zararına ve usulsüz işlemlere ilişkin; taşınmaz kayıtlarının tutulmaması, ihale kanununa aykırı işlem yapılması, belediyenin yapması gereken tahsilatları yapmaması, İSKİ’nin bankalardan lüks araç temin etmesi gibi birçok husus bulunmaktadır." ifadesi kullanıldı.

Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili yaptığı Twitter paylaşımında, ilgili raporların bulunduğu linkleri de paylaştı:

İBB 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu

İETT 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu

İSKİ 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu

BİNALİ YILDIRIM: RAPORU OKUMADIM

Canlı yayında İsmail Küçükkaya’nın Sayıştay raporunda yer alan “Son 5 yıldaki 753 milyon TL’lik zarar ve vakıflara 1 yılda 308 milyon TL ayrılması” sorusunu yanıtlayan Bilali Yıldırım, Küçükkaya’ya raporu okuyup okumadığını sordu. Yıldırım, Küçükkaya’nın “Okumadım ama buna dair çok sayıda manşet haber yapıldı” yanıtı üzerine raporda böyle rakamlar olmadığını sadece 108 bin liralık bir zarar olduğunu öne sürdü.

Ekrem İmamoğlu ise Sayıştay raporunun yanında olduğunu ifade ederek “Sayıştay denetiminden çıkan raporu arzu ederse sayın Yıldırım'a takdim ederim. İETT ve İSKİ'de 753 milyon TL'ye ulaştığını söylüyor” dedi. Bunun üzerine Küçükkaya, Yıldırım’a raporu okuyup okumadığını sordu ve Yıldırım raporu kendisinin de okumadığını itiraf etti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Battaniyesini sırtında taşıyan müzisyen: Papaz Kazım

SONRAKİ HABER

Türkiye'de toprağa gömülü 1 milyondan fazla mayın tehlike saçıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa