13 Haziran 2019 15:15

Çukurova Üniversitesinde Evrensel ve Genç Hayat dağıtan öğrenciye ceza kesildi

Çukurova Üniversitesinde Evrensel gazetesi ve eki Genç Hayat’ı gençlere ulaştırmak isteyen öğrenciye idari para cezası kesildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Çukurova Üniversitesinde Evrensel gazetesi ve eki Genç Hayat’ı gençlere ulaştırmak isteyen Adnan Karataş isimli öğrenciye idari para cezası kesildi. 22 Mayıs tarihinde Özel Güvenlik Birimleri tarafından elindeki gazeteler el konan Karataş olayın ardından Emniyet Müdürlüğünün kendisine idari para cezası kestiğini öğrendi.

Üniversitelerin polisin cirit attığı yerler değil, fikirlerin özgürce ifade edildiği mekanlar olması gerektiğini dile getiren Karataş, Kabahatler Kanunu'nun "Emre aykırı davranış" başlıklı maddesine göre üniversite içerisinde bildiri, broşür dağıtımının kendi iznine tabi olduğuna dair yazıları fakültelere asan üniversite yönetiminin bu kararının bir karşılığı olmadığını belirterek hukuksuzca kesilen para cezasına itiraz edeceğini dile getirdi.

Gazetelerin fikirleri yayma için bir araç oluğunu dile getiren Karataş, “Bizler üniversiteli gençler olarak bir gazeteyi bile rahat bir şekilde alıp okuyamıyoruz. Bu durum memleketteki tekçi zihniyetin bir yansımasıdır. Genç Hayat, işçi işsiz üniversiteli, liseli gençliğin kürsüsü olmaya devam edecektir. Hiçbir engel ve baskı onun gençliğin sesini kısamayacaktır. Üniversite gençliği olarak üniversitedeki baskı ortamına karşı daha çok okuyarak, daha çok bir araya gelip bir şeyleri tartışırak bu durumu alaşağı edebiliriz” dedi.

SULH CEZA HAKİMLİĞİ, BİLDİRİ CEZASINA KARŞI ÇIKMIŞTI

Adana'da 6’ncı Sulh Ceza Hakimliğinin Çukurova Üniversitesinde dağıtılan Emek Gençliği bildirisiyle ilgili verilen idari para cezasını iptal ettiğini dile getiren Karataş, kararda temel hak ve hürriyetlerden düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetinin Çukurova Üniversitesi tarafından idari kararla sınırlandırılamayacağına dikkat çekildiğini hatırlattı.

ÖNCEKİ HABER

Savunma Bakanı Akar, ABD'ye S-400 mektubu rahatsızlığını iletti

SONRAKİ HABER

Avcılar'da 4 kişide Batı Nil Virüsü virüsü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa