12 Haziran 2019 18:54
Son Güncellenme Tarihi: 13 Haziran 2019 18:52

Emine Şenyaşar: Neden hem ölen hem de tutuklanan biziz?

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları tarafından eşi ve oğulları öldürülen Emine Şenyaşar, soruşturmada ilerleme yaşanmamasına tepki gösterdi.

Şenyaşar ailesi, 11 ay sonra evlerine geri döndü | Fotoğraf: MA

Paylaş

Suruç’ta AKP’li milletvekili Yıldız’ın yakınlarını tarafından öldürülen Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil ile Celal’in ilişkin bir yıldır yürütülen soruşturmada, tek tutuklu yaralı kurtulan Fadıl Şenyaşar. Yıldız’ın yakınları ve korumaları tarafından eşi ve oğulları öldürülen Emine Şenyaşar, “Neden hem ölen, hem de tutuklanan biziz” diye sordu.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 24 Haziran seçimleri öncesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarıyla esnaf ziyareti yaptığı sırada çıkan çatışmada HDP’li Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Adil ve Celal Şenyaşar ile Yıldız’ın kardeşi M. Şah Yıldız yaşamını yitirmişti. Saldırıda yaralanan kardeşlerden Fadıl Şenyaşar, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Olayın üzerinden 1 yıl geçti. Saldırının görüntüleri ve ifadeler olmasına rağmen şu ana kadar Yıldız ailesinden kimsenin gözaltına dahi alınmadığı olaya dair Urfa Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada da bir aşama kaydedilemedi.

‘ÖLEN BİZ, TUTUKLANAN BİZ’

 MA’ya konuşan anne Emine Şenyaşar, “Bir yıldır hiçbir mahkeme yapılmadan oğlum Fadıl cezaevinde. Dosyada gizlilik adı altında çoğu kayıtları saklamışsınız. Neden ortaya çıkarmıyorsunuz. Biz yaşarken bile her gün ölüyoruz. Evim, ailem dağıldı. Neden hem ölen biz, hem de tutuklanan biziz? Neden onlardan kimseyi tutuklamadınız? Dükkanımıza saldırıp neler yaptıklarını herkes biliyor.  Benim evimden eşim ve iki oğlumu katlettiler. Bir de oğlumu cezaevine attınız. Bu zulmü gören hiç mi kimse yok? Oğlumu serbest bırakın. Tüm suçlular dışarıda, benim oğlum da cezaevinde, bu hak mıdır? Bu zulme bir son verilsin artık” diyerek acısını dile getirdi.

‘ETKİN SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMÜYOR’

Etkin soruşturma yürütülmediğini belirten dosya avukatı Hidayet Enmek, adalet sağlanıncaya kadar olayın peşinde olacaklarını söyledi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları ve korumalarının işyerlerinde ve hastanedeki saldırıları sonucu esnaf Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar’ın öldürülmesine ilişkin açılan soruşturmada, bir arpa boyu yol alınamadı. Milletvekili Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Ali Yıldız’ın da öldüğü olayda, Mehmet ve Ferit Şenyaşar kardeşlerin de aralarında olduğu 8 kişi de yaralanmıştı. İşyeri ve ilçe hastanesinde devam eden Yıldız’ların saldırısı üzerinden 1 yıl geçti. Ancak dosyada tek tutuklu yaralı olarak tutuklanan Şenyaşar ailesinden Fadıl Şenyaşar.

Şenyaşar ailesinin Avukatı Hidayet Enmek, “Herkesin gözü önünde işlenen bu cinayetlerin sanıkları ve şüphelileri herkes tarafından bilinmektedir. Bu kişilerin hala tespit edilmemesi,  gözaltı dahi yapılmaması dosyada sağlıklı bir ilerlemenin olmadığının göstergesidir. Bir yıldır babası ve iki kardeşi öldürülen Fadıl Şenyaşar tek tutuklu. Baba ve 2 oğlunun öldürülmesine dair tek bir tutuklu yok. Bu da dosyada etkin bir soruşturmanın yürütülmediği sonucunu bize gösteriyor. Unutturulmaya çalışılmaktadır. Dosya avukatları olarak bu olayın peşini kesinlikle bırakmayacağız. Saldırganların adalet önünde hesap vermesi bizim en büyük amacımızdır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Başkanlık sistemi bir yılı geride bıraktı: Emekçiye işsizlik düştü

SONRAKİ HABER

Sudan’da halkı katleden darbeciler İstanbul'da protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa