10 Haziran 2019 19:30

Erzurum Ayvalı baraj göründe toplu balık ölümü tedirginliği

Erzurum’daki Ayvalı baraj gölünde yaşanan toplu balık ölümleri bölge halkını tedirgin etti.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Erzurum’un Olur beldesindeki Ayvalı baraj gölünde toplu balık ölümleri meydana geldi. Kıyı şeridini kaplayan balık ölümleri bölge halkını tedirgin etti. Çevreye yayılan kötü koku ise tepkilere neden oldu.

Balık ölümlerinin kimyasal atıklardan kaynaklandığı iddiaları üzerine yetkililer, Ayvalı Baraj gölünde incelemelerde bulundu. Bölgedeki köylerin gübre atıklarına yönelik araştırmalar yapan ekipler, gölde bu yönde kirlilik olmadığını belirledi. Çoklu ölçüm cihazları ile yapılan ölçümlerde sudaki hidrojen miktarı olarak bilinen pH seviyesinin 8,5 ile normalin üzerinde olduğunu tespit eden ekipler, sıcaklığının 25 derece civarında olduğunu ölçtü.  İlk inceleme sonucunda bölgede sıcaklık artışından kaynaklı toplu ölümlerin yaşandığı ihtimali üzerinde duruyor. Ekipler, balık ölümlerinin kesin sebebini belirlemek için bölgeden ve barajı besleyen akarsular ile balık ölülerinden numuneler alarak laboratuvara gönderdi. Laboratuvarlardan gelecek sonuçlar doğrultusunda balık ölümlerinin nedeninin kamuoyuyla paylaşılacağı da bildirildi.

‘ZEHİR GİBİ BİR HAVA SOLUYORUZ’

Yöre halkından Engin Atmaca, balık ölümlerinin yanı sıra gölden yayılan pis koku nedeniyle evlerinde dahi oturamadıklarını ifade ederek “Bayramın ikinci günü balık ölümleri oldu. Zehir gibi hava soluyoruz. Yetkilileri aradık ancak kimse gelmedi. Gölün suyu çekilince on binlerce ölü balık kıyıda kaldı. Çoğunu karga ve yabani hayvanlar yedi kalanlar ise çürüyüp çevreye kötü koku salıyor. Gölün suyu çekilince de ölen balıklar kıyıda kaldı” diye konuştu.

Öte yandan Olur Belediyesi, karaya vuran balıkların toplanması için bölgeye 10 işçi gönderdi. Ellerinde eldiven ve ağızlarında maskelerle balıkları toplamaya çalışan işçiler, kötü kokuya dayanamadı. İşçiler bölgeden ayrılırken, balıklar bölgede kaldı. (Erzurum/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP'li Turan: Hedefimiz askerlik yasasını bu hafta geçirmek

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa