09 Haziran 2019 19:16
Son Güncellenme Tarihi: 10 Haziran 2019 07:49

Ankara'da sağanak sele neden oldu: 3 kişi hayatını kaybetti

Ankara'da yağmur yine sele neden döndü, özellikle Çankaya ve Etimesgut ilçelerinde yurttaşlar zor anlar yaşadı. Valilik ise 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Fotoğraflar: DHA

Paylaş

Ankara'da akşam saatlerinde başlayan sağanak, Etimesgut ve Çankaya ilçelerinde yurttaşlara zor anlar yaşattı. Yaklaşık 2 saat süren yağış dolayısıyla çok sayıda iş yerini su bastı. Çankaya'da evinin bahçe kapısını kapatmaya çalışırken sele kapılan Ayşe Arslan (56) hayatını kaybetti. Ankara Valiliği toplam 3 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise ''Bizler hiçbir mazerete sığınmadan, kentimizin yıllarca ihmal edilmiş altyapı hizmetlerini sağlamak için projelerimizi ivedilikle hayata geçireceğiz." dedi.

Ankara'da başlayan sağanak, özellikle Etimesgut ilçesinde zor anlar yaşattı. Yağmura hazırlıksız yakalananlar kapalı alanlara sığındı. Etimesgut'ta çok sayıda cadde, mahalle ve sokak göle döndü. İlçenin dört bir yanında araçlar mahsur kaldı. Bazı yollar oluşan sel nedeniyle trafiğe kapandı.

ANKARA VALİLİĞİ: 3 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Çankaya ilçesinde taşkın suya kapılan Ayşe Arslan ve Etimesgut ilçesinde iş yerine dolan suyu temizlemek isterken elektrik akımına kapılan M. Altınışık ile konutuna dolan suyun yol açtığı panik ve heyecan sonucu kalp krizi geçiren M. Önder'in yaşamını yitirdiği belirtildi.

Öte yandan, Polatlı'da bir kısım ekili alanın su baskınına maruz kaldığı, AFAD, DSİ, belediyeler başta olmak üzere sorumlu tüm birimlerin yağışların başladığı andan itibaren kendi sorumluluk alanlarında müdahale ve hasar tespitine yönelik gerekli çalışmaları yoğun şekilde sürdürdüğü kaydedildi.

SELE KAPILAN KADIN HAYATINI KAYBETTİ

Kent genelinde etkili olan sağanak, Çankaya'nın Karataş Mahallesi’nde de sele neden oldu. Birçok evi su basarken, sel sularına engel olmak için bahçe kapısını kapatmaya çalışan Ayşe Arslan sulara kapıldı. Yaklaşık 100 metre sürüklenen Arslan, köylüler tarafından sudan çıkarıldı.  Köylüler, durumu sağlık, AFAD ve jandarma ekiplerine bildirdi. Kısa sürede olay yerine gelen sağlık ekipleri, Arslan’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Arslan’ın cansız bedeni yapılan incelemenin ardından hastane morguna kaldırıldı.

"BAHÇE KAPISINI KAPATMAYA ÇALIŞIRKEN SELE KAPILDI"

Olayı anlatan görgü şahitlerinden Mustafa Ulu, "Ayşe Arslan, bahçe kapısını kapatmaya çalışırken suya kapıldı. Aşağıda büze takılmıştı. Biz onu çıkardık oradan, vefat etmişti. Daha sonra muhtarı aradık, ambulans ve ekipler geldi. Sağlık ekipleri geldiğinde kadını vefat etmiş halde buldu" dedi.

Jandarma ekipleri, olayla ilgili soruşturma başlattı.

MANSUR YAVAŞ: ALTYAPI SORUNU

Mansur Yavaş'ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamaları şu şekilde:

"'Kıymetli hemşehrilerim, başkentimizde kuvvetli yağış sonrası meydana gelen su taşkınları nedeniyle, İtfaiye ve ASKİ ekiplerimizin izinleri iptal edilmiş olup, ilgili birimlerimizin tamamı sahada yaşanan ve yaşanması muhtemel olaylara müdahale etmektedir. Bunun birlikte, Fen İşleri ve Kent Estetiği Daire Başkanlığımıza bağlı ekipler de vatandaşlarımızın sorunlarını çözüme kavuşturmak adına çalışmalarını sürdürmektedir. 153 Mavi Masa ekiplerimizin de izinleri iptal edilmiş olup, vatandaşlarımızın ihbarlarını ve taleplerini iletmesi için 24 saat esası ile hizmet vermektedir.

Tüm metropol ilçe belediye ekipleri ile birlikte, beklenenin yaklaşık 5 katı kadar gerçeklesen yağış ve yaşanan felaketin kötü sonuçlarını azaltmak için teyakkuz halindeyiz. Belediyemizde kurulan koordinasyon ekibi ise süreci olağan duruma dönene kadar yakından takip edecektir.

Değerli Ankaralılar, bizler hiçbir mazerete sığınmadan, kentimizin yıllarca ihmal edilmiş altyapı hizmetlerini sağlamak için projelerimizi ivedilikle hayata geçireceğiz. Bu konuda tespitlerimiz tamamlanmış olup, eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Ankara'mızın altyapı sorununu kalıcı olarak çözmek bizim önceliğimiz olacaktır. Bu suretle, hayatını kaybeden kıymetli hemşehrilerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum."

ÇOK SAYIDA ARAÇ ZARAR GÖRDÜ

Ankara'da akşam saatlerinde başlayan sağanak, Etimesgut halkını zor durumda bıraktı. Yaklaşık 2 saat süren yağış dolayısıyla çok sayıda iş yerini su bastı. Yurttaşlar iş yerlerindeki suyu kovalarla tahliye etti. Yağış dolayısıyla cadde ve sokakların göle döndüğü ilçede çok sayıda otomobil ile Ankara Büyükşehir Belediyesine ait bazı yolcu otobüsleri de mahsur kaldı. Yolda kalanlar araçlarını iterek bölgeden uzaklaşmaya çalıştı.

Bu arada ilçede düğün salonuna ait otoparkta bulunan çok sayıda araç sular altında kalarak zarar gördü.


(Ankara/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Iğdır’da mülteci kampında verem salgını iddiası: Son durumun bilgisi verilmiyor

SONRAKİ HABER

Almanya'da Yeşiller Partisinden Türkiye'ye yaptırım çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa