08 Haziran 2019 15:25

Almanya’da SPD kulislerinde genel başkanlık için isimler tartışılıyor

Almanya’da Andrea Nahles’in istifası sonrası Sosyal Demokrat Parti kulislerinde bu genel başkanlık için öne çıkan isimler tartışılıyor.

Fotoğraf: Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0)

Paylaş

Almanya’da Sosyal Demoktar Parti içerisinde genel başkanlık için isimler tartışılmaya başlandı. Partisinin eski meclis grubu başkanlarından Federal Meclis Başkan Yardımcısı Thomas Oppermann’ın Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, Federal Aile Bakanı Franziska Giffey, Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil ve Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil'in partisi içinde bulunduğu durumdan çekip çıkarabilecek simalar olduğunu açıkladığı belirtildi.

Oppermann’ın Sosyal Demokrat Parti’nin gençlik kolları Başkanı (JUSO) Kevin Kühnert’in (29) tecrübe ve yaşı dikkate alındığında on yıl gibi bir zaman sonra SPD Genel Başkanlığına hazır olabileceğini belirttiği kaydedilen haberde, diğer üç isimle ilgili tespitlerine yer verildi.

Haberde, partinin eski genel başkanlarından Sigmar Gabriel’i kastederek, aynı eyaletten olan Hubertus Heil (46) ve Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil (60) için, “Almanya yakın geçmişte Aşağı Saksonya'dan bir Sosyal Demokrat Başbakan ile iyi iş çıkardı. Aynı başarı bu iki isimden biri ile tekrar mümkün” diyen Oppermann’ın Federal Aile Bakanı Franziska Giffey (41) için de “Bu kabinedeki en güçlü bakanlardan biri. Onun bu özelliği ve çalışmaları toplum tarafından iyi anlaşıyor” ifadelerini kullandığı belirtildi.

İSTİFA SONRASI GENEL BAŞKAN ARAYIŞI

SPD, Mayıs’ın son haftasında yapılan Avrupa Parlamentosu ve Berlin eyalet seçimlerinde tarihinin en az oyunu alarak Yeşiller partisinin gerisine düşmüştü. Bu başarısızlık üzerine Andrea Nahles partideki tüm görevlerinden istifa ettiğini duyurmuştu. İstifa sonrası Alman Sosyal Demokratlar genel başkan aramaya başlamıştı.

Lidersiz kalan Sosyal Demokrat Parti’de genel başkanlık, Manuela Schwesig, Malu Dreyer ve Thorsten Schäfer-Gümbel’den oluşan üçlü heyet tarafından geçici olarak yürütülürken, SPD Meclis grup başkanlığını da yine geçici olarak partinin en yaşlı milletvekili Rolf Müntzenich yapıyor. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Ladik Gölü'nde yüzen adalar su altında kaldı

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanlığı istismar verilerini açıklamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa