05 Haziran 2019 17:21

Tarım işçileri bayramı tarlada çalışarak geçiriyor

Çevre illerden çalışmak için Urfa Suruç’a gelen mevsimlik tarım işçileri, bayramı evlerinden uzakta çalışarak geçiriyor.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Çevre il ve ilçelerden gelerek Urfa’nın Suruç ilçesine bağlı Bitkili Mahallesi’nde sebze ve pamuk tarlalarında çalışan işçiler, bayramda, sevdiklerinden ve akrabalarından kilometrelerce uzakta olmanın burukluğunu yaşıyor.

Yılın yaklaşık 8 ayında evlerinden uzakta tarlalarda çalışan işçiler bayram, yağmur, kar, sıcak demeden sabahın ilk ışıklarıyla tarlanın yolunu tutup gün batımına kadar ter döküyor.

Hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde ölçüldüğü yörede zor şartlarda çalışan işçiler, bu bayramı da memleketlerinden, akrabalarından uzakta geçiriyor.

ÇALIŞMADIĞIMIZDA AÇ KALIYORUZ

Tarım işçisi Salih Ay bu işçilerden. Uzun yıllardır ailesiyle tarım işçiliği yaparak geçimlerini sağladıklarını, bayramı sevdiklerinden uzak oldukları için buruk geçirdiklerini belirten Ay, “Sebze ve pamuk ektik. Yılın 6 ayı burada çocuklarımla yaşıyoruz. Arazide ailemle tek başımıza yaşıyoruz. Mecburen çalışıyoruz. Çalışmadığımız zaman evimize ekmek götüremiyoruz, aç kalırız. Bizim için bayramlar fark etmiyor. Zaten gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Yaklaşık 50 yıldan bu yana tarım işçisi olarak çalıştığını anlatan Salih Ay, “Bayramları tarlada geçiriyoruz. Arazi olduğu için yılan, akrep, köpek gibi zararlı hayvanların içinde yaşamak zorundayız. Herkes ekmeği peşinde. Tarladaki ürün verimli olursa, o yıl bereketli geçerse asıl bayramımız o zaman olur” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZ BUNLARI YAŞAMASIN

İşçilerden Mehmet Yavuztürk de zor şartlar altında çalıştıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Burada kazandığımız parayla ailelerimize maddi anlamda destek olmaya çalışıyoruz. Ömrümüz tarlada çalışarak geçiyor. Zor da olsa sabredip çalışmamıza devam ediyoruz. Bunları biz yaşadığımız için ileride çocuklarımıza yaşatmak istemiyoruz.” (Urfa/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Patron kaçtıktan sonra Cezayir’de mahsur kalan işçiler kurtuldu

SONRAKİ HABER

2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda şampiyon ABD

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...