02 Haziran 2019 15:57

CHP'li Gürer: Üniversite mezunu ya işsiz ya da düşük ücretle çalışıyor

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP'nin işsizlik rakamları ile yeni mezun olacak üniversite öğrencilerini büyük bir işsizlik tehdidinin beklediğini söyledi.

ARŞİV | Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili ve CHP Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, yeni mezun olacak üniversite öğrencilerini büyük bir işsizlik tehdidinin beklediğini söyledi. AKP iktidarının işsizlik rakamları ile yeni mezunların zor bir sürece adım attıklarını da ifade eden Gürer, “Bu yıl da üniversitelerden yeni mezunlarla mezun sayısı artıyor. Binlerce öğrencinin okul yaşamı sona ererken mezun oldukları branşlara göre iş arayışına başlayacaklar. Ülkede ekonomik sorunlar nedeni ile kamuda uygulanan tasarruf tedbirleri kapsamında yeni istihdam olanaklarında azalma daralma olurken, özel sektörde daralma iş sorununu oldukça sıkıntılı hale taşıdı” dedi.

TÜİK verilerine göre Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsizlik sayısına ulaşıldığına dikkat çeken Gürer, “Yeni mezun gençleri zor ve sorunlu bir süreç bekliyor. Keşke mezun oldukları gün eğitim aldıkları branşlara uygun iş bulup çalışma yaşamı içinde olsalar ama mevcut gerçeklerle zorlu bir sürece adım attıkları görülüyor. Düşündürücü olan ise AKP iktidarının sorunlara çözüm üretecek ciddi politikasının olmaması” dedi.

MESLEĞE UYGUN İŞ BULMAK SORUN

Gürer, İŞKUR’a başvuran binlerce üniversite öğrencisinin yanında, iş bulma umudunu yitirmiş ya da mezun olduğu branş dışında çalışan üniversite mezunu sayısının farklı araştırmalarla bir buçuk milyonu aştığına dikkat çekti. TÜİK verilerine göre; işsiz sayısının 2019 yılı şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 376 bin kişi artarak, 4 milyon 730 bin kişi olmasının kaygı verici olduğunu söyleyen Gürer, “İşsizlik oranı 4,1 puanlık artış ile yüzde 14,7 seviyesinde gerçekleşmiştir ancak yine farklı araştırmalar ile geniş tanımlı işsizlik 8 milyonu aşmış durumdadır. TÜİK’e göre genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7,1 puanlık artış ile yüzde 26,1 olurken, 15-64 yaş grubunda bu oran 4,1 puanlık artış ile yüzde 15,0 olarak gerçekleşmiştir. Veriler genç ve kadın işsizliğinin artığını göstermektedir. Üniversite mezunu işsiz sayısındaki artış kaygı vericidir” dedi.

GÜRER: SORULARIMIZ YANITSIZ

Üniversite mezunlarının branşlarına göre dağılımlı olarak İŞKUR’a başvurularının 2016 yılı sonuna göre durumunu sorduğu yazılı soru önergesinde, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının verdiği yanıta dikkat çeken Gürer, “Sayın Bakan önergeme verdiği yanıtta, yalnız İŞKUR’a 509.536 üniversite mezununun iş için başvurduğunu, en çok iş başvurusunu 82.375 ile  İşletme ve ilgili İşletmecilik Bölümlerinin aldığını, 21.342 Muhasebe, Vergi Uygulamaları ile İktisat mezunu, 20.475 kişinin iş için başvuru yaptığı listede, Bilgisayar Teknolojileri, Programcılığı, Operatörlüğü ve ilgili bölüm mezunlarından başvuruda bulunanların sayısının ise  19.615 kişi olduğunu yazılı olarak tarafıma iletmişti” dedi. Çok farklı branşta işsiz üniversite mezunu genç olduğuna dikkat çeken Gürer, “Bu bağlamda Bakanlıktan güncellemeye yönelik sorularımız yanıtsız kaldı.” dedi.

ÜNİVERSİTE MEZUNU ÇALIŞANLAR DA MUTSUZ

Gürer, kamu kuruluşlarında ‘daimi işçi statüsünde’ istihdam edilen üniversite mezunu personelin, statüleri nedeni ile mutsuz olan kesimde bulunduğunu belirterek, “Bizlere mektup ve e-mail yolu ile başvurup, yasal statülerinde düzenleme istiyorlar. Kamu kurumlarında daimi işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu personel, aynı işi yapmalarına rağmen 657’ye tabi üniversite mezunu personel ile maaş, tayin ve özlük hakları bakımından aralarında ciddi farklar bulunmakta. Bugüne kadar AKP iktidarı bu talepleri görmezden geldi” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kezzaplı saldırıya uğrayan Asiye Güzel'in kızı: Annemin koruma talebi reddedildi

SONRAKİ HABER

Rabia Naz Komisyonu ilk toplantısını yaptı

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa