İşçiler bayrama geçim derdiyle giriyor: Kimsenin cebinde 5 kuruş yok

Antep’te durakta servis bekleyen işçilere aldıkları ücretlerle geçinip geçinemediklerini sorduk. İşçiler, "Gider var, gelir yok" dedi.

02 Haziran 2019 05:02
Paylaş

Deniz KAR
Mazlum AYÇİÇEK
Antep

Bayrama sayılır günler kala Antep’te durakta servis bekleyen işçilerle aldıkları ücretlerle geçinip geçinemediklerini konuştuk. Asgari ücrete yapılan zammın, temel tüketim maddelerine peş peşe yapılan zamlarla eridiğini ifade eden işçiler, “Önümüz bayram. Kimsenin cebinde 5 kuruş para yok. Gider var, gelir yok” dedi.

TÜRK-İŞ Mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarına göre, dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 124 liraya yükselirken yoksulluk sınırı 6 bin 918 liraya yükseldi. Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2 bin 625 lira. Biz de açıklanan açlık ve yoksulluk rakamlarının sokaktaki yansımalarını araştırmak üzere Antep’te bulunan Cengiz Topel işçi durağında fabrika servislerini bekleyen işçilerle  konuştuk.  “Asgari ücretin 2 bin 20 lira olması bizim için sadece bir aylık artıştı” diyen bir işçi, temel tüketim maddelerine, elektriğe, doğal gaza, suya  peş peşe yapılan zamların ardından asgari ücretin eridiğine şu sözlerle dikkat çekti: “Bir ay sonra aldığımız parayı bize zehir ettiler, her şey başını almış gidiyor. 400 lira zam yaptılar ama o ancak 1 ay için bir nebze olsun bizi rahatlattı. Geriye kalan 11 ay boyunca her gün zam yapıldı. Ürünlere günlük zam geliyor bunun suyu, elektriği, kirası var. Asgari ücret zammı sıfırlandı” Borcu borçla kapattıklarını anlatan bir başka işçi ise, “Asgari ücret keşke yetse. Ama yetmiyor. Karttan borç çekiyoruz, tekrar karta ödüyoruz” diye konuştu.

"DEVLET UTANSIN"

“2 bin 20 liraya bayram öncesi kıyafet mi alayım, yoksa mutfak masrafını mı aradan çıkartayım?” diyerek sitemde bulunan bir başka işçi ise şöyle konuştu: “Hiçbir şey düşünemiyorum. Bomboş bir hayat düşünebiliyorum. Asgari ücretin en az 3 bin 500-4 bin lira olması lazım.” Her bayram öncesi yapılan alışverişlerin yoksulluk nedeniyle artık yapılamadığını ifade eden bir başka işçi ise, “Önümüz bayram kimsenin cebinde 5 kuruş para yok. Kredisi olan var, ev kredisi olan var, kömürü var. Gider var, gelir yok. İnsanlar sürekli ücretsiz izinlere gönderiliyor. Ama sürmez böyle, bir şekilde bir yerde patlayacak insanlar” diye konuştu.

"AKP’NİN GİTMESİ LAZIM"

Kendisine açlık ve yoksulluk rakamlarını hatırlattığımız bir başka işçi ise, “Devlet utansın. Her çıkışın bir inişi vardır” diyerek hükümete tepkisini diler getirirken bir başka işçi ise tepkisini, “Hak ettik, başka açıklaması mı var. Yine başta yine aynı” sözleriyle dile getirdi. Bu devrin değişmesi ve köklü değişimlerin yapılması gerektiğini savunan bir başka işçi ise, “Bu Ak Parti’nin gitmesi lazım” diye konuştu. Bir başka işçi, “Bu ülke nereye gidiyor, sormak lazım” diyerek tepkisini dile getirirken bir başka işçi ise, “Gelecek hükümet bundan daha iyisini yapacaksa biz de verelim” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Üniversiteliler işçi ve borçlu

SONRAKİ HABER

Taciz eden, şiddet uygulayan ve silahla saldıran erkeğin tutuklanması talebine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa