26 Mayıs 2019 06:30

Asgari ücret 5 ayda 40 avro azaldı

CHP'li Veli Ağbaba, ocak ayında 335 avroya denk gelen asgari ücretin döviz kurunun yükselişiyle 295 avroya kadar gerilediğine dikkat çekti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ocak ayında 335 avroya denk gelen asgari ücretin döviz kurunun yükselişiyle 295 avroya kadar gerilediğine dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, "Türkiye asgari ücret sıralamasında Avrupa’nın en kötü 4. ülkesi” dedi.

Avrupa Birliği (AB) genelinde ortalama asgari ücretin 5000 lira (750 avro) civarında olduğunu belirten Veli Ağbaba, bu oranın Türkiye’nin 2,5 katı olduğunu söyledi. Türkiye’nin ardından en düşük asgari ücret uygulayan ülkelerin Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan olduğunu ifade eden Ağbaba, “Lüksemburg’daki asgari ücret ülkemizdeki asgari ücrete göre 6,5 kat, Fransa ve Almanya’da ki ücretler ise 5,5 kat daha fazladır. Kriz altındaki İspanya, Portekiz ve Yunanistan’da asgari ücretler ise ülkemize göre 2 kat daha fazladır” dedi.

Ağbaba, asgari ücretin 2019 Ocak ayında 335 avroya denk gelirken Mayıs ayı içerisinde özellikle İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin ardından 295 avroya kadar gerilediğine dikkat çekti. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Her 2 genç kadından 1’i ekonominin, eğitim sisteminin dışında

SONRAKİ HABER

Dr. Mehmet Fatih Traş Yaz Okulunun ikinci günü geride kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa