Binali Yıldırım, "Adalar 1. Dereceden Sittir" pankartıyla karşılandı

Adalılar seçim çalışmaları kapsamında Büyükada'ya gelen Binali Yıldırım'ı "Adalar 1. Dereceden Sittir" pankartıyla karşıladı. Polis pankarta el koydu.

04 Mart 2019 03:16
Paylaş

Bir grup Adalı, yerel seçim çalışmaları kapsamında Büyükada'ya gelen AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ı "Adalar 1. Dereceden Sittir" pankartıyla karşıladı. Binali Yıldırım'ın konuştuğu kürsüye yöneltilen pankartın önüne geçen sivil polisler, kapattırdıkları pankarta el koydu.

Yıldırım'ın seçim kampanyası kapsamındaki vaatleri ve projeleri nedeniyle Adaların betonlaşacağı, ormanları ve sahilleriyle rant talanına açılacağı öngörüsüyle eylem yapan Adalı vatandaşlar, Yıldırım'a bu bölgenin 1. derece sit alanı olduğunu hatırlatmak istedi.

Doğal, tarihi, kentsel, arkeolojik, kültürel açılardan evrensel değere sahip olan alanlar "1. derece sit alanı" statüsü kazanıyor. Dokuz adadan oluşan İstanbul Prens Adaları da bu statüye sahip. Fakat Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarının statüsünün değiştirilmesi, atanmaların merkezi idareye bağlanması ve özerkliklerin kaldırılması sonucu Adalar'ın bu niteliklerini değiştirici kararlar alınabiliyor. Yassıadadaki dönüşüm ve Sivriada'ya yönelik benzer girişimler vatandaşların tepkisini çekiyor. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Reyhan Başaran: Emekçilerin en doğru kararı vereceğini düşünüyorum

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa