14 Şubat 2019 16:55
Son Güncellenme Tarihi: 14 Şubat 2019 21:56

ABD’nin çağrısıyla yapılan Ortadoğu Konferansında hedef İran

ABD’nin çağrısı ile toplanan Ortadoğu Konferansı Polonya’da başladı. Konferansın temel gündemini İran’a dönük yaptırımlar oluşturuyor.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Polonya'da Ortadoğu konulu konferans düzenlendi. Başkent Varşova'da başlayan ve İsrail'i Başbakan Binyamin Netanyahu, ABD'yi Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun temsil ettiği konferansa, birçok Arap ülkesi ile Fransa ve Almanya, bakanlar düzeyinde katıldı.

Konferansında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “İran’la yüzleşmeden Ortadoğu’da barış mümkün değil” dedi. AA’nın haberine göre, konferansın açılışında konuşan Pompeo, “İran ile yüzleşmeden Ortadoğu’da barış ve güvenlik sağlanamaz. Bu mümkün değil. Lübnan’da, Yemen’de, Suriye’de ve Irak’ta menfi bir nüfuzu var” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu da “Burada 60 ülkeden dışişleri bakanı ve hükümet temsilcisi, İsrail başbakanı ve önde gelen Arap ülkelerinin dışişleri bakanları karşılıklı oturup bugüne kadar görülmemiş bir güç ve açıklıkla İran rejiminin yarattığı ortak tehditle nasıl baş edilmesi gerektiğini konuştu” dedi.

Konferansa katılım ise düşük seviyede kaldı. Toplantıya Avrupa Birliği üyelerinden çoğu daha düşük seviyede temsilcilerle katılmayı tercih etti. Türkiye de görüşmelerde büyükelçisi aracılığıyla temsil edildi.

Polonya'da, ABD öncülüğünde düzenlenen Ortadoğu konulu konferansa katılan ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, katılımcılara Trump yönetiminin ‘Ortadoğu barışı’ adı altında hazırladığı plan hakkında bilgi verdi.

Kushner, “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırdıkları planı, İsrail'de 9 Nisan'da yapılacak genel seçimlerden sonra açıklayacaklarını belirtti ancak planın ayrıntılarına değinmedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netahyahu, Kushner'den, 1967'de ele geçirdiği topraklardan geri çekilmesi karşılığında Arapların İsrail'i tanıması önerisinde bulunan 2002 tarihli Suudi Barış İnisiyatifi'ne atıf dışında yeni bir şey duymadığını dile getirdi.

Suudi Barış İnisiyatifi'nin o dönemde bir anlam içerdiğini ancak bugüne uygun olmadığını ifade eden Netanyahu, planının açıklanmasını dört gözle beklediklerini söyledi.

İsrail Başbakanı, İsrail'in, ABD'nin barış önerisi çerçevesinde tavizde bulunup bulunmayacağı konusunda açıklama yapmadı.

Filistin yönetimi, Trump'ın başında olduğu Beyaz Saray'ın, İsrail yanlısı bir tutum izlediğini belirterek, planı önceden reddetmişti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rdeneh, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletiyle sonuçlanacak barışçıl çözüm olmadan Orta Doğu'ya barış ve istikrarın gelmeyeceğini bildirmişti.

Polonya'da, ABD öncülüğünde düzenlenen Orta Doğu konulu konferansta, İran'ın yanı sıra İsrail-Filistin sorunu, IŞİD ile mücadele, Suriye ve Yemen konularının ele alınması planlanıyordu.

ABD Başkanı Donald Trump, ilk etapta konferansta İran meselesine odaklanılacağını açıklamıştı. Bazı davetlilerin, İran odaklı bir etkinliğe katılma konusunda tereddüt etmesi üzerine organizatörler konferansın gündemini genişletmişti.

Avrupa'da birçok ülke, ABD'nin geçen yıl geri çekilmesinin ardından İran ile 2015'te varılan nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Derinceli yurttaşlar: Belediyenin harcamaları şeffaf olmalı

SONRAKİ HABER

Mücahit Göker, 28 Şubat'ta Kadıköy’de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...