12 Şubat 2019 18:56

Temiz hava hakkı için 60 bin imza Mecliste

Maden yasasında termik santrallere 2 yıl daha havayı kirletme özgürlüğü tanıyacak olan 45. maddenin geri çekilmesi için 60 bin imza toplandı.

Temiz hava hakkı için 60 bin imza Mecliste

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Filtre, baca gazı arıtma tesisi, kül barajı gibi çevre yatırımlarına 2 yıl daha erteleme getiren 45. Madde’den faydalanacak kömürlü termik santrallerin bulunduğu bölgelerdeki yerel gruplar, change.org aracılığı ile bir imza kampanyası başlattı.

Kampanyaya üç gün gibi kısa bir sürede, 60 bin kişi katıldı. Birçok sanatçıyla birlikte taraftar grupları da kampanyanın çağrısına katılarak, #temizhavahaktır #2yılbeklemez’ etiketleri ile çağrıya destek verdi.

İmza kampanyasını başlatan TEMA Zonguldak Temsilciliği, Yaşanabilir Zonguldak Platformu, Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu Elbistan, Muğla Çevre Platformu, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Temiz Hava Hakkı Platformu adına, Yaşanabilir Zonguldak Platformu ve Salihli Çevre Derneği temsilcileri, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, 60 bin imzayı, tüm siyasi parti grup başkan vekillerine teslim etti.

2013 yılında kömürlü termik santrallerin özelleştirilmesinin ardından, bu santrallerin çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2019 yılının sonuna kadar süre tanınmıştı. Bu süre içerisinde santraller, filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımlarını yapmadan altı yıl boyunca zehirli gazları doğrudan havaya saldı. Yeniden Meclis Genel Kurul gündemine gelecek yasa teklifinde yer alan 45. Madde, Çanakkale, Maraş, Karabük, Kütahya, Manisa, Muğla, Sivas, Şırnak ve Zonguldak’ta bulunan en az 10 santrale iki yıl daha havayı kirletme özgürlüğü tanıyacak. (HABER MERKEZİ)

 

 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Şirinevler tanzim satış noktasında kuyruk uzun, sinirler gergin

SONRAKİ HABER

Karabağlar Belediyesi işçileri TİS talepleri için greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa