10 Şubat 2019 17:25
Son Güncellenme Tarihi: 11 Şubat 2019 15:25

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Riskli 8 bina yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal’da yapılan risk analizleri sonucu 8 binanın daha yıkılmasına karar verdiklerini açıkladı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal'da çöken binanın çevresindeki 8 apartmanın riskli bulunduğunu belirterek, “Hak sahipleriyle görüştük. Bu binaları da süreç içerisinde yıkacağımızı ve alanın tamamında kentsel dönüşüm projesi yapacağımızı kendilerine ilettik” dedi.

Çöken binanın etrafındaki 10 apartmanda risk analizi yaptıklarını dile getiren Kurum, “Bu analiz çerçevesinde 2 bina, İhya Apartmanı ve Şam Apartmanı dışındaki 8 bina riskli. Bu 8 binanın hak sahipleriyle görüştük. Bu binaları da süreç içerisinde yıkacağımızı ve alanın tamamında kentsel dönüşüm projesi yapacağımızı kendilerine ilettik” diye konuştu.

İnşa sürecini TOKİ ile yürüteceklerini belirten Kurum, “Bu dönüşüm sürecini vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde yapıp, hak sahiplerimize sağlam ve güvenilir evlerini en kısa zamanda teslim edeceğiz” iddiasında bulundu.

Çöken binanın bitişiğinde yer alan ve risk nedeniyle yıkım kararı verilen apartmanın sakinleri ise itfaiye asansörüyle dairelerinden eşyalarını almaya başladı.

Risk nedeniyle yıkım kararı verilen 20 daireli Yunus Apartmanı'nın sakinleri, dairelerinde bulunan değerli ve özel eşyalarını, uzman eşliğinde itfaiye asansörüyle pencere veya balkondan girerek aldı. Boşaltma işleminin ardından apartmanın yıkımına başlandı.

'MEĞER BİR BOMBANIN ÜZERİNDE OTURUYORMUŞUZ'

Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın bitişiğindeki 10 katlı Yunus Apartmanı’nın, çökme tehlikesi nedeniyle yıkımına başlandı. 3 kat için ruhsat izni almasına rağmen 10 kat çıkılan binada yaşayan Şükriye Durmaz “Meğerse bir bombanın üzerinde oturuyormuşuz, haberimiz yokmuş” diye konuştu. 

'GÜVENLİ SANIYORDUM'

Yıkımı izleyen Şükriye Durmaz, 4 yıldır Yunus Apartmanı’nda oturduğunu belirterek “Binada güvende olduğumu zannediyordum. Meğerse bir bombanın üzerinde oturuyormuşuz, haberimiz yokmuş” dedi. Bundan bir ay önce binada toplantı yapıldığını ve komşularının ‘Binamızın kolonlarında çatlaklar falan var’ dediğini belirten Durmaz “Şimdi yan binamız yıkıldığı için bizim binamızın hasarı daha da çok oldu. Belki de bizim bina da birlikte yıkılacaktı, daha da bir facia olacaktı. Çok üzgünüz yandaki komşularımızdan 21 kişi öldü. Yaralılar var” dedi.

RUHSATTA 3 KAT, BİNA 10 KAT

Oturduğu apartman için zaten 3 kat için ruhsat verildiğine dikkat çeken Durmaz “Ben de 9. katta oturuyordum. Bugüne kadar iyiydik ama çarşamba günü yaşanan olay hepimizi mahvetti. Şu anda çok üzgünüz. Binamız yıkılıyor ama biz sadece izliyoruz. İçeriye girip değerli şeylerimizi almak için bir 5 dakika zaman verdiler. Bütün anılarımız resimlerimiz hatıralarımız kaldı. Çok üzgünüz ama tabi diğer apartman çökünce ölenler olunca biz şükür ediyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İş arayan işçiler: Krizin de işsizliğin de sorumlusu hükümet

SONRAKİ HABER

Kastamonu'da maden işçileri işten çıkarılan arkadaşlarına destek için greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...