08 Şubat 2019 16:25
Son Güncellenme Tarihi: 08 Şubat 2019 18:27

Silahlanma çağrısı yapan Sedat Peker ifade verdi: Arkasındayım

Sedat Peker, Cumhur İttifakı'na destek ve silahlanma çağrısı yaptığı gerekçesiyle hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İstanbul Ataşehir'de yaptığı konuşmada halka silahlanma çağrısı yaptığı için "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" ve "Suç işlemeye tahrik" suçlarından hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker, adliyeye gelerek şüpheli sıfatıyla savcıya ifade verdi. Peker'in, ifadesinde "Konuşmamın arkasındayım" dediği öğrenildi.

Peker, 8 Şubat günü adliyeye gelerek şüpheli sıfatıyla savcıya ifade verdi. Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısına ifade veren Peker'in, suçlamayı kabul etmediği öğrenildi. İfadesinde, suç unsuru bulunan bir şey söylemediğini belirten Sedat Peker'in, "Konuşmamın arkasındayım" dediği kaydedildi.

HALKA PROVOKATİF SİLAHLANMA ÇAĞRISI YAPMIŞTI

AKP ve MHP'ye verdiği destekle bilinen ve suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş olan Sedat Peker, İstanbul Ataşehir’de 4 Şubat'ta katıldığı bir açılışa gelen taraftarlarına Cumhur İttifakı'na destek ve silahlanma çağrısı yaptı. “Biz bu vatanın delileriyiz, fedaileriyiz” diyen Peker, “Şimdiden seçimlerde YSK'yı tanımadıklarını söylüyorlar, seçim sonucuna göre insanları, partililerini sokaklara dökecekler. Bunun amacı terör örgütleri mensuplarının da o partililerin arasına katılıp ülkeyi yakmaları ve yıkmalarıdır. Polisimiz, askerimiz güçlüdür ancak bu ülkenin evlatları da bu ülkenin sokaklarını koruyacaklar” ifadelerini kullandı.

Silahın iyi insanların elinde bir güvence olduğunu söyleyen Peker, “Bu sebeple imkanı olanlar ruhsatlı silahlar, av tüfekleri alsınlar, mutlaka hazırlıklı olsunlar” dedi.

"KUDURUN ULAN KUDURUN" DEMİŞTİ

Sedat Peker, açıklamalarına tepki gösteren ve savcılığa suç duyurusunda bulunanlara Twitter hesabı üzerinden yanıt verdi.

​Peker, "Konuşmam ile ilgili sayın savcılık makamına suç duyurusunda bulunanlar… Boşuna sevinmeyin! Ergenekon sürecinde haksız yere 10 yıl cezaevinde kaldığım için bir avukat kadar bilgiliyim… Suç olan hiçbir şeyi söylemem. Kudurun ulan kudurun.." ifadelerini kullandı. 

SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

Sedat Peker hakkında 5 Şubat'ta "Suç İşlemeye Tahrik ve Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme" suçlarından soruşturma başlatıldı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "03.02.2019 tarihinde Ataşehir'de gerçekleşen bir açılış esnasında konuşan Sedat Peker'in halka silahlanma çağrısı yaptığına dair bilgi alınması üzerine ilgili konuşma kaydı kolluk marifetiyle temin edilerek incelenmiş ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 160. maddesi uyarınca işin gerçeği araştırılıp yasal gereğine tevessül etmek amacıyla şüpheli hakkında 'Suç İşlemeye Tahrik ve Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme' suçlarından soruşturma başlatılmıştır" denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Mahmut Tanal: Deniz kenarları ranta kurban edilmesin

SONRAKİ HABER

YTÜ Emek Gençliği: Bedri Gencer’i okulumuzda istemiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...