14 Ocak 2019 14:07
Son Düzenlenme Tarihi: 14 Ocak 2019 18:58

Zimbabve'de işçiler greve gitti

Zimbabve'de işçiler, maaşlarının iyileştirilmesi talebiyle greve gitti. Zimbabve Sendikalar Kongresi Başkanı Mutasa: Hükümet ekonomiyi düzeltmeli

Zimbabve'de işçiler greve gitti

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Zimbabve Sendikalar Kongresi (ZCTU) Başkanı Peter Mutasa, tüm işçilerin bugün itibarıyla 16 Ocak Çarşamba gününe kadar grev yapacağını bildirdi. İşçilere, görevlerine gitmemeleri çağrısında bulunan Mutasa, "Bugün, yarın ve çarşamba günü işe gitmeyeceğiz ve Zimbabve'yi kapatacağız." dedi.

Mutasa, yaşananlara karşı sessiz kalamayacaklarını dile getirerek, "İşçi ve vatandaşlar hep birlikte ülkede yaşananlara karşı durmaya karar verdik. Benzin fiyatları artıyor, insanlar hayatla mücadele ediyor ve umutsuz." diye konuştu.

Ülkedeki birçok sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği grev kapsamında, hükümetten taleplerini sıralayan Mutasa, "Hükümet ekonomiyi düzeltmeli ve işçilere maaşları dolar olarak ödenmelidir." ifadesini kullandı.

FASTJET HARARE UÇUŞLARINI İPTAL ETTİ

Güney Afrika merkezli Fastjet de ülkedeki grev ve sokak eylemleri nedeni ile başkent Harare'ye yönelik tüm uçuşların iptal edildiğini duyurdu. Havayolu firması açıklamasında, Harare'den yapılacak uçuşların da iptal edildiğini söyledi.

Firmanın Twitter hesabından yapılan açıklamada, sokak eylemleri ve gelişen hareketler nedeni ile Harare Uluslararası Havalimanı'ndan uçuşların iptal edildiğini; bileti olan yolcuların biletlerini ileri bir tarihe yönlendirebilecekleri vurgulandı.

Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa, hafta sonu benzin fiyatlarına zam yapacaklarını açıklamıştı.

Geçen yılki seçimlerde görevi devralan Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa hükümeti, uzun süredir ekonomik krizle mücadele ediyor. (AA)

ÖNCEKİ HABER

Okulda istismarı katlayan olaylar zinciri

SONRAKİ HABER

Alkol ve madde bağımlılığı tedavisi görenlerin sayısı yüzde 2200 arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa