03 Ocak 2019 08:50
Son Düzenlenme Tarihi: 03 Ocak 2019 22:42

'Türkiye'den göç' NY Times'ta: İnsanlar tehdit altında hissediyor

New York Times, Türkiye'den yurt dışına göçe dair haberinde 'Erdoğan'a karşı çıkan Türkler, yetenek ve varlıklarını alarak ülkeyi terk ediyor' dedi.

'Türkiye'den göç' NY Times'ta: İnsanlar tehdit altında hissediyor

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

New York Times, Türkiye’den yurt dışına göçü işlediği haberinde göçün başlıca nedenleri olarak “kayırmacılık ve artan otoriterleşmeyi” gösterdi.

“Erdoğan'ın vizyonuna hararetle karşı çıkan Türkler, yeteneklerini ve varlıklarını da alarak, sürüler halinde ülkeyi terk ediyor” başlıklı Carlotta Gall imzalı haberde “Ülkenin kuruluşundan bu yana ilk kez, kültür ve iş hayatına yön veren üst sınıf ailelerin Türkiye'yi terk ettiği” belirtildi.

BBC Türkçe'nin yansıttığı haberde çok sayıda kişinin de Yunanistan, Portekiz ve İspanya'dan mülk alma yoluyla göç yolunu kullandığı da kaydedildi.

KÜRESEL VARLIK GÖÇÜ İNCELEMESİ

New York Times’ın haberinde, Küresel Varlık Göçü İncelemesi'nin (Global Wealth Migration Review) Türkiye'ye ilişkin verileri de yer aldı. Buna göre 2016 ile 2017 yılları arasında, Türkiye’nin varlıklı diliminin yüzde 12’sine denk gelen, en az 12 bin dolar milyoneri, servetlerini yurt dışına aktardı.

AfrAsia Bankası tarafından hazırlanan Küresel Varlık Göçü İncelemesi raporuna göre, bu varlıkların çoğu Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşındı.

Aynı rapora göre, İstanbul varlık göçü yaşanan yerler sıralamasında yedinci sıraya yükselmiş durumda.

ÜLKER ÖRNEĞİ VERİLDİ

Gazete varlık göçüne örnek olarak Murat Ülker’in sahibi olduğu Yıldız Holdingi örnek gösterdi. Haberde, holdingin, özellikle sosyal medyada Gülen hareketi ile ilişkilendirilmesi sonrası sert eleştirilerin odağı olduğu hatırlatıldı.

Haberde Erdoğan'ın paralarını yurt dışına çıkaran patronlar için “hain” tanımını kullandığı hatırlatıldı.

'ERDOĞAN'IN TOPLUMU DEĞİŞTİRME ÇABASININ SONUCU'

Gazeteye konuşan İstanbul merkezli bir hukuk firmasının sahibi olan Mehmet Gün, “Özellikle darbe girişimi sonrası milyarlarca dolar Türkiye'yi terk etti. İnsanlar kendilerini tehdit altında hissediyor” dedi.

Haberde sözlerine yer verilen isimlerden KONDA araştırma şirketinin Genel Müdürü Bekir Ağırdır, göçün nedeni için, “Erdoğan'ın toplumu değiştirme çabasının sonucu” değerlendirmesini yaptı.

New York Times'ın haberinde, Türkiye'den İngiltere'ye girişimci göçüne ilişkin de röportaj ve veriler yer aldı. Yine darbe girişimi sonrası politik sığınma taleplerindeki artışa ilişkin verilere de yer verildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 oranında artışla, 253 bin 640 kişi Türkiye'den göç etti.

YILDIZ HOLDİNG'DEN YALANLAMA

New York Times’ın haberine Yıldız Holding’den tekzip geldi. Haberde Türkiye ve Yıldız Holding ile ilgili yer alan bilgileri yalanlayan holding yönetimi, “Yıldız Holding, Ülker, tüm markaları ve şirketleriyle Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Kuruluşundan bu yana ülkesine, ülkesinin ekonomisine güvenen bir şirkettir ve bugün olduğu gibi, gelecekte de güvenmeye devam edecektir. Yıldız Holding’in yüzde 100 sahibi Ülker Ailesi’dir. Bu gerçeğe rağmen, yapılan ticari faaliyetlerin Türk mahkemelerinin yetki alanı dışına çıkma çabası olarak değerlendirilmesi en hafif tabiriyle art niyetli siyasi bir yorumdur ve hiçbir surette kabul edilemez. Şirketimizin adını da kullanarak yalan/yanlış bilgiler vermektesiniz. Özellikle bir terör örgütüyle anarak ülkemizin ve şirketimizin itibarına saldırı içeren bu haberle ilgili her türlü adli ve cezai yaptırımlar içeren hukuki haklarımızı saklı tutuyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Balkan ülkelerinde kadınlar jinekolog travmalarını anlatıyor

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa